Mudanya geleceğe bilimle taşınıyor

Mudanya’nın geleceğinde turizmin önemine değinen Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, ilçenin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girebilmesi için her türlü çalışmayı yapacaklarını söyledi.

Mudanya geleceğe bilimle taşınıyor

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğrencilerini ağırladı. Mudanya’da 80 kişilik bir ekiple vatandaşlarla anket yapan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü 3’üncü sınıf öğrencileri, Türkyılmaz ile ilçenin geleceğini konuştu.

Türkyılmaz, Mudanya’nın geleceğini bilimle, halkla birlikte planladıklarını ifade etti. Planlama çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Türkyılmaz, tarihi yapıların korunmasının yanı sıra, eğitim, sağlık, ulaşım gibi pek çok alanın bu planda düşünüldüğünü söyledi. Mudanya’nın doğal, kentsel ve arkeolojik sit alanlarına sahip şanslı bir kent olduğunu ifade eden Hayri Türkyılmaz, “Hayallerimiz tamamen planlı, bilimle birlikte gelişimini tamamlayan, mutlu bir kent olmak. Mudanya turizm, eğitim, tarımsal değerleri korunan bir kent olmalı. Şimdi ise Mudanya’nın geleceğine Mudanyalılar karar veriyor” dedi.

 

HEDEF UNESCO

Mudanya’nın geleceğinin doğru bir planlamayla birlikte turizmden geçtiğini ifade eden Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Mudanya’nın turizm potansiyelinin hayata geçirilmesi amaçlı Turizm Master Plan çalışması başlattıklarını belirterek, “Eski yerleşimin olduğu yerler korunacak. Mütareke Meydanı çevresinin projesi yapıldı. Uygulama süreci kaldı. Trilye ve Girit Mahallesi’nde Slow City (sakin şehir) projesi hedefliyoruz. Mudanya’nın UNESCO Dünya Mirası listesine girebilmesi için her türlü çalışmayı yapacağız. Bunun için gerekli görüşmeleri yapıp, ciddi bir başvuru dosyası hazırlayacağız. Mudanya’nın turizm potansiyelini arttırarak, turizmde hak ettiği yere getireceğiz” ifadelerini kullandı.  

RAPOR HAZIRLANACAK

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğrencileri Mudanya’da bir hafta boyunca arazi çalışmaları sonrasında, bir eğitim öğretim yılı boyunca yapacakları planlama çalışmalarını yılsonunda belediyeye sunacaklar. Öğrenciler, Mudanya’da 80 kişilik bir ekiple bir hafta boyunca çalışma gerçekleştirecek. Bu çalışmalar sonrasında bir eğitim yılı süresince planlama çalışmaları gerçekleştirilecek. İlçenin tarihi ve kültürel değerlerinin yanı sıra sosyal, ekonomik durumunu da araştıracak öğrencilerin çalışmaları, yıl sonunda belediyeye sunulacak. Belediye Başkanı Türkyılmaz, yapılacak çalışmaların kendilerine ışık tutacağını ifade etti.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X