Mudanya’da zeytin düzenlemesine tepki

Mudanya Kent Konseyi ve Bursa Kent Savunması Platformu’nun ortaklaşa düzenlediği basın toplantısında, zeytin ağaçlarının tehdit altında olduğu ifade edildi.

Mudanya’da zeytin düzenlemesine tepki

ÖMER BİLİK

Mudanya ve Bursa’dan sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri, Bursa meslek ve akademik oda temsilcilerinin katıldığı açıklama, Mudanya Bursa asfaltı üzerindeki zeytinlikte gerçekleştirildi.

Bursa Kent Savunması Platformu adına konuşan Neriman Usta, “5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü Ali ve Aysin Büyüknohutçu’ya adadık. Hayatlarını temiz ve sağlıklı bir çevre için mücadeleye adamış, Antalya’nın Finike ilçesindeki Alacadağ-Kızılcık yaylasında yaşayan, sedir ve çam ormanlarını taş ve maden ocaklarına karşı korumaya çalışan Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu’yu karanlık bir cinayetle bizden kopardılar. Çeşitli projelerle nehirleri, denizleri ve ormanları, yol ve köprüleri, yaylaları, termik ve nükleer santrallerle kentleri, yeni üretim reformu paketiyle de ülkemizin dört bir yanındaki zeytinlikleri, meraları ve kıyıları yok oluşa sürükleyenlere sesleniyoruz. Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu anısına mücadeleyi 2 değerli insanın katillerinin yakalanmasına kadar ülkemizin her karış toprağında sürdüreceğiz” dedi.

Usta, “Üretim reformu paketiyle Meclis’e getirilen Torba Yasa zeytin üreticilerinin, yaşam savunucularının tepkileri ile komisyona geri çekildi. Zeytinin ana vatanı bu topraklarda, ölmez ağacımız zeytinimiz tehdit altında. 87 yıldır koruma altında olan zeytinliklerin korunması kaldırılıyor. Buradan sesleniyoruz. Ölmez ağacı zeytini öldüremeyeceksiniz. Bu yasa tasarısını iptal edin” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X