Muhalif lider Lopez’e 13 yıl hapis cezası

Güney Amerika ülkesi Venezuela’da, muhalif lider Leopoldo Lopez geçen yıl ülkedeki hükümet karşıtı gösterilerdeki rolü nedeniyle 13 yıl 9 ay hapse mahkum edildi.

Muhalif lider Lopez’e 13 yıl hapis cezası

Venezuela resmi devlet televizyonu, Lopez’in yaklaşık 3 ay süren hükümet karşıtı gösterilerde halkı isyana teşvik ve komplodan suçlu bulunduğunu bildirdi.

Lopez’in lideri olduğu Voluntad Partisi yetkililerinden Freddy Guevara, muhalif liderin aldığı cezayı sosyal medyada, “Lopez alçakça mahkum edildi” ve “Artık mücadele için daha çok sebebimiz var” değerlendirmesinde bulundu.

Lopez, aldığı ceza nedeniyle ülkede 2019’da yapılacak başkanlık seçimlerinde yarışamayacak.

Ülkede muhalefetin, 6 Aralık’ta yapılacak genel seçimde Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun iktidardaki Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi’ni zorlayacak çoğunlukta oy alabileceği düşünülüyor.

Eski Devlet Başkanı Hugo Chavez’in ölümünün ardından 2013’de devlet başkanlığına seçilen Maduro, Lopez’i ve muhalefeti, başta ABD olmak üzere diğer ülkelerle işbirliği yaparak hükümeti devirmeye çalışmakla suçluyor.

Venezuela’da muhalefetteki Voluntad Partisi’nin lideri Leopoldo Lopez, ülkede 2014 başında düzenlenen ve 43 kişinin hayatını kaybettiği hükümet karşıtı gösterilerin baş aktörü haline gelmişti. 18 Şubat’ta başkent Caracas’ta yetkililere teslim olan Lopez hakkındaki cinayet ve terörizm suçlamaları ise gözaltına alınmasından bir süre sonra düşürülmüştü.

Hakkındaki tüm suçlamaları reddeden Lopez’in yargılama süreci devam ederken, savunma, mahkemeyi, tanıklarının dinlenmesine izin vermemekle suçluyor.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X