Mükellefe online takip dönemi

Mükellefler vergi incelemelerinin hangi aşamada olduğunu artık ‘online’ olarak anında görebilecek.

Mükellefe online takip dönemi
HABERİ PAYLAŞ

Maliye Bakanı Naci Ağbal, şeffaflaştırma kapsamında yapılan çalışmalara bir yenisini daha eklediklerini belirterek, “Mükelleflerimiz hazırladığımız portal ile artık vergi incelemelerinin hangi aşamada olduğunu ‘online’ olarak anında görebilecek” dedi.

Ağbal yaptığı açıklamada, Bakanlığı şeffaflaştırma kapsamında yapılan çalışmalara bir yenisini eklediklerini dile getirerek, kamuoyunda vergi incelemesinin genelde ‘korkutucu’ olarak algılandığını söyledi. Ancak söz konusu işlemin her aşamasında mükellefin birçok hakkı bulunduğunu dile getiren Ağbal, “Vatandaşlarımızın çoğu, bu haklarından habersiz. Böyle olunca da vergi incelemesi korkutucu gelebilir. Oysa, her zaman söylediğim gibi inceleme mükellefi bezdiren bir hal almamalı. İdare olarak herhangi bir alacağın kaybına asla izin vermeyiz ama bunu yaparken, mükellefimizin hakkını, hukukunu da korumalıyız” dedi. Bunu sağlamak için şimdi yeni bir uygulamayı hayata geçirdiklerini ifade eden Ağbal, “Bu kapsamda ‘mükellef portal’ uygulamasını Vergi Denetim Kurulunun internet sayfası olan ‘www.vdk.gov.tr’de kullanıma açıyoruz” diye konuştu.

AYRINTILI İNCELEME

Sistemin detaylarına ilişkin de bilgi veren Ağbal, mükelleflerin portala girdiklerinde bir vergi incelemesinde hangi haklara sahip olduklarını ayrıntılı görebileceğine vurgu yaptı. Mükelleflerin ayrıca vergi incelemelerinin hangi aşamada olduğunu ‘online’ görebileceğini anlatan Ağbal, Rapor Değerlendirme Komisyonlarına dinlenme taleplerini iletebileceklerini de ifade etti.

VERGİ İNCELEMELERİ DAHA ETKİN SONUÇLANACAK 

Söz konusu portal sayesinde incelemenin her aşamasında uzlaşma talebinde de bulunabileceğine dikkati çeken Ağbal, ‘Bu sayede mükelleflerimiz hem şeffaf bir şekilde bilgi sahibi olabilecek hem işleri kolaylaşacak hem de vergi incelemeleri daha etkin ve sağlıklı şekilde sonuçlanabilecek” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X