Mültecilere mayın tuzağı

Myanmar hükümetinin, evlerini terk eden Arakanlılara karşı Bangladeş sınırına mayın döşediği iddia edildi. Buna göre amaç, zorunlu göçle gidenlerin dönüşünü engellemek.

Mültecilere mayın tuzağı

Myanmar’da şiddetten kaçmak için evlerini terk etmek zorunda kalan Arakanlıların trajedisi sürerken, hükümetin kaçanlar dönmesin diye Bangladeş sınırına mayın döşediği öne sürüldü. 

Reuters ajansına konuşan iki Bangladeş’li yetkili, konudan fotoğraflar ve muhbirler sayesinde haberdar olduklarını söyledi. Yetkililerden biri, Bangladeş-Myanmar sınırındaki dikenli tel örgünün yanına mayın döşendiğini, kendilerine bağlı görevlilerin toprağa birşeyler gömen üç ya da dört grup gördüklerini ve ardından mayın döşediğini muhbirlerine doğrulattıklarını anlattı.

Yetkililer amacın Arakanlıların evlerine dönmesini engellemek olabileceğini belirtti. Bangladeşli yetkililer, mayın döşeyen kişilerin Myanmar üniforması giyip giymediği sorusuna açıklık getirmedi. Ancak bu kişilerin Arakanlı isyancı olmadıklarından emin olduklarını söyledi. 

PATLAMALAR OLDU

Görgü tanıkları, Myanmar tarafında pazartesi günü iki patlamanın mayın döşenirken meydana geldiği, salı günü de iki patlamanın duyulduğunu anlattı. Sınır yakınındaki patlama nedeniyle bir çocuğun bacağının koptuğu, başka bir çocuğun hafif yaralandığı bildirildi.

Ülkenin fiili lideri Aung San Suu Kyi’nin sözcüsü Zaw Htay, Pazartesi günkü patlamanın ardından Reuters’a olayın açıklığa kavuşturulması gerektiğini söylemişti.

Yakın bir zamana kadar askeri cuntanın yönetimde olduğu Myanmar, 1997 anti-personel mayınlarının kullanılması, stoklanması, üretilmesi ve transferinin yasaklanmasına dair BM sözleşmesini imzalamayan ülkelerden biri. 

BOT BATTI, 5 ÇOCUK ÖLDÜ 

Öte yandan Bangladeş sınır muhafızları, Arakanlı Müslümanları taşıyan bir botun batması sonucu en az 5 çocuğun hayatını kaybettiğini açıkladı. 

Yerel polis şefi Main Uddin, inceleme yapmak için yetkililerin olay yerine gittiğini kaydetti. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X