Mültecilerin arasına sızan IŞİD üyesi yakalandı

Avrupa devletleri son dönemlerde bir yandan mülteci akınıyla uğraşırken diğer yandan mülteci grupların içine sızarak Avrupa’ya girmeye çalışan terör örgütü mensuplarıyla mücadele veriyor.

Mültecilerin arasına sızan IŞİD üyesi yakalandı

Son olarak İtalya güvenlik güçleri, terör örgütü IŞİD üyesi Ben Nasır Mehdi’yi, 200 kişilik mülteci grubun içinde ülkeye girerken yakaladı.

Alman n-tv Online’ın İtalyan La Republicca gazetesine dayanarak verdiği habere göre, Libya’dan gelen mültecilerin arasına karışan 38 yaşındaki Tunuslu Mehdi, Lampedusa’ya gitmek istiyordu.

Ancak İtalya’da 2007 yılında terörist saldırı planlamak suçundan cezaevinde yatan Ben Nasır Mehdi’yi İtalyan güvenlik güçleri tanıdılar. İlk sorgusunda Mehdi, isminin Mohamed Ben Sar olduğunu ve politik nedenlerden ötürü Avrupa’ya kaçtığını söyledi. Mehdi, Kuzey Avrupa’daki akrabalarının yanına gitmek istediğini belirtti.

Yapılan parmak izi kontrolünde şahsın Ben Nasır Mehdi olduğu kesinleşti. 

Ben Nasır Mehdi ile birlikte üç kişi Tunus’a sınır dışı edildi. Haberde, Tunus güvenlik güçlerinin İtalya’yı, Ben Nasır Mehdi konusunda uyardığı da bildirildi. Terör kamplarında patlayıcılar konusunda eğitim gören Mehdi, tehlikeli teröristler listesinde yer alıyor.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X