Musul operasyonunda flaş gelişme

Irak’ta Musul’u kurtarma operasyonu kapsamında kentin doğusundaki cepheden yeniden saldırıya geçen Irak ordusuna bağlı özel birlikler Karama mahallesine girdi.

Musul operasyonunda flaş gelişme

Irak ordusuna bağlı Özel Kuvvetler Komutanı Abdulgani Esedi, “Iraklı güçler Musul kapısına yaklaşmış durumda. Birkaç saat içinde Musul’un girişinde olacağımızı tahmin ediyoruz” demişti. 

Operasyonda sadece ordu ve özel kuvvet güçlerinin yer aldığını belirten Esedi, “Musul’un doğusunda şu an yalnızca Haşdi Vatani (Ninova Bekçileri) güçleri bulunuyor” şeklinde konuşmuştu.

 

Irak ordusuna bağlı özel kuvvetler, diğer cephelerdeki güçlerden daha hızlı ilerlediği için geçtiğimiz hafta doğu cephesindeki operasyonuna ara vermişti.

Musul’un güneyinde ise Irak ordusu ve polis iki cepheden ilerleyişini sürdürüyor.

 

HAŞDİ ŞABİ DE KATILMIŞTI 

Musul operasyonuna cumartesi günü Şii Haşdi Şabi milisleri de katılmıştı. İran destekli Şii milislerin hedefinin Telafer’i ele geçirerek Musul ile Rakka arasındaki anayolu kesmek olduğu açıklanmıştı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X