‘Myanmarlı olduklarını kanıtlasınlar’

Myanmar hükümeti, Güney Asya’da Hint Okyanusu ve Andaman Denizi’nde mahsur kalan binlerce göçmenin yaşamlarını tehdit eden koşullardan “derin endişe” duyulduğunu açıkladı.

‘Myanmarlı olduklarını kanıtlasınlar’
HABERİ PAYLAŞ

Myanmar hükümetinin, ülkenin resmi yayın organı “Global New Light of Myanmar”da manşetten verilen açıklamasında, “Myanmar’ın denizde mahsur kalan herkese insani yardım sağlamaya hazır olduğu” ifadesi yer aldı.

Açıklamada, “Myanmar genelinde insan kaçakçılığı ve yasa dışı göç konularında önlemlerin uygulandığı” belirtildi ancak denizdeki göçmenlerin büyük bölümünü oluşturan Arakanlı Müslümanlardan (Rohingyalar) söz edilmedi.

Irrawaddy adlı internet sitesinin haberinde ise Myanmar hükümetinin, ülkeyi “istikrarsızlaştırma riski taşıdığı” için ülke Müslümanlarının yapacağı bir konferansı yasakladığı kaydedildi.

Uluslararası Göç Örgütü’ne göre, Hint Okyanusu ve Andaman Denizi açıklarındaki insan kaçakçılarına ait teknelerde halen 8 bin göçmen bulunuyor. Çoğunluğunu Myanmar’daki insan hakları ihlalleri ve şiddetten kaçan Arakanlı Müslümanlar ile Bangladeşlilerin oluşturduğu göçmenler, bölge ülkeleri tarafından kabul edilmediği için denizde yaşam mücadelesi veriyor.

Myanmar’daki muhalefet partisi Ulusal Demokrasi Birliği’nin sözcüsü Nyan Win, dün Hint Okyanusu ve Andaman Denizi açıklarındaki insan kaçakçılarına ait teknelerde bulunan ve henüz bölgedeki ülkeler tarafından kabul edilmeyen 8 bin göçmenin “açık denizde bırakılamayacağını” belirterek, bu kişilere insan hakları göz önünde bulundurularak muamele edilmesi gerektiğini söylemişti.

Myanmar hükümeti de göçmen krizinin yarattığı uluslararası baskı karşısında tutumunu yumuşatmıştı. Myanmar Devlet Başkanlığı Sözcüsü Ye Htut, denizdekiler konusunda uluslararası toplumda “endişe bulunduğunu anladıklarını” belirterek, “Bu kişiler Myanmarlıysa ve Myanmarlı olduklarını kanıtlayacak yeterli delilleri varsa insanlarımızı geri getirmeye hazır olmalıyız” diye konuşmuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X