Naklen baskın

Koza İpek Grubu’nun televizyon kanallarını canlı yayında kayyum bastı. Polis dışarda canlı yayın kameralarının fişini çekti, kayyum içerde yayınları kapatarak 2 kanalın ekranlarını kararttı.

Naklen baskın

“Fethullahçı Terör Örgütü”ne finansal destek sağlamakla suçlanarak kayyuma devredilen Koza İpek Medya Grubu’nun İstanbul Mecidiyeköy’deki merkez binasında dün hareketli saatler yaşandı. Kanaltürk TV, Bugün ve Millet gazetelerinin bulunduğu medya binası önünde toplanan protestocu gruba polisin müdahalesi sert oldu. Biber gazı sıkarak grubu uzaklaştıran polis, kilitlenen demir kapıdaki zincirleri demir makasıyla kesip binaya girebildi. Ankara Sulh Ceza Hâkimliği’nin atadığı kayyumlar da polis eşliğinde binaya adım attı.

Medya binasının önünde polisin ve protestocuların bekleyişi gün boyu sürerken, binanın bulunduğu Ortaklar Caddesi trafiğe kapatıldı. Bir TOMA ile çok sayıda Çevik Kuvvet polisi bariyer oluşturdu. Protestocu grup binaya tekrar yaklaştırılmazken, polislerle çalışanlar arasındaki tartışmalar da zaman zaman sokağa taştı.

CANLI YAYINA MÜDAHALE

Kapıların resmi görevlilere açılmasıyla reji odasına giren kayyumlar, ilk iş olarak canlı yayının kesilmesini istedi. Kayyumlar ile kanal personeli arasında arbede yaşanırken, polislerin de canlı yayın yapan kameramanların yanına giderek “yayın kablolarını fişinden çıkardığı” görüldü. Daha sonra canlı yayın kesildi, yayına kamu spotu girdi.

2 KANAL KARARDI

Kanaltürk ve Bugün TV’ye sivil polislerin girmesinin ardından dün saat 16.30 sıralarında yayın kesildi. Sivil polislerin binaya girişi sırasında Kanaltürk Genel Yayın Yönetmeni Tarık Toros rejiden canlı yayındaydı. Toros, sivil polislerin ‘uydu odasına’ girdiğini belirterek her an yayınlarının kesilebileceğini söyledi. “Saniyeler içinde kapanıyoruz. Kanaltürk ve Bugün TV kararıyor sevgili seyirciler” diyen Toros’un konuşması devam ederken, 2 kanalın da ekranı karardı.

 Kayyum olarak atanan Ümit Önal, “Biz birlikte çalışacağız. Sizler militan değil, bu kurumun çalışanlarısınız. Bizler de kayyum olan arkadaşlarız” dedi.

 

TARIK TOROS GÖREVDEN ALINDI

Kanaltürk ve Bugün TV’nin yayınları sona erdikten sonra Bugün TV Genel Yayın Yönetmeni Tarık Toros, polis zoruyla binadan çıkarıldı. Tarık Toros el yazısıyla kendisine tebliğ edilen bir kağıtla görevden alındı. Toros, “Ticari sicil kaydına yönetim kurulunun işlenmesi yapılmadığı için, personele yönelik işten çıkarma yetkileri yok. Sizin derme çatma yazdığınız kağıtlarla bu iş olmaz. Keşke daha fazla yapabilseydim. Siyaha düşen adam gider. Kanunsuz bir şekilde insanlar polis gücüyle çıkarılıp işten atıldı. Allah Türkiye’yi korusun” diye konuştu.

TBB: EKRAN KARARSIN AMA BİZ YİNE ENSEYİ KARARTMAYLIM

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ise, medya kuruluşlarına kayyum atanmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı: “Bugün rejime yargı vesile kılınarak iktidar eliyle el konulduğu bir gündür. Bütün ülkemize geçmiş olsun. Bu çok açık bir rejime müdahaledir. Tarihe de böyle geçecektir. Ekran kararsın ama biz yine enseyi karartmaylım. Bu rejime el koymaya çalışanlar milletin çok ağır tepkisini eminiz göreceklerdir.”

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X