NATO’dan Türkiye’nin hava savunması destek planına onay

NATO ittifakın güney kanadını güçlendirmek amacıyla Türkiye’nin hava güvenliğine destek planına onay verdi. Bu çerçevede Türkiye’ye AWACS tipi erken uyarı uçağı gönderilecek.

NATO’dan Türkiye’nin hava savunması destek planına onay

AWACS tipi erken uyarı uçağına destek olarak KC-135 tipi yakıt ikmal uçakları da Türk semalarına gönderilecek.

İtitfak’a bağlı NATO daimi deniz gücü birinci grubu da Doğu Akdeniz’e sevkedilecek ve bölgede ortak deniz tatbikatı gerçekleştirilecek. İttifakın güney kanadının güçlendirilmesi konusunda NATO’ya üye ülkeler, Türkiye’ye ikili düzeyde de katkıda bulunacak. 

Buna göre 29 Ocak 2016’da görev süresi sona erecek olan İspanyol Patriot tipi füze savunma sisteminin görev süresi 1 yıl daha uzatılacak. 

Fransız-İtalyan Eurosam-T tipi füze savunma sistemlerinin de 2016 yılının ilk yarısına kadar Türkiye’ye gönderilmesi hedefleniyor. 

Türkiye’ye ikili düzeyde katkıda bulunacak ülkeler arasında Fransa, İtalya, Almanya, İngiltere, İspanya, Hollanda, Danimarka, Kanada ve Portekiz gibi ülkeler bulunuyor. 

İttifak’in Türkiye’ye yapacagı askeri sevkiyat kararının önceden alındığı, düşürülen Rus uçağıyla ilgisi olmadığı vurgulanıyor.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X