NATO’dan Türkiye’ye övgü

NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Komutanı General Breedlove, yabancı savaşçı akışına ilişkin “Bazılarının Türkiye ile ilgili kaygılarını paylaşmıyorum. Türkiye sorunun farkında ve bizimle o sorun üzerine çalışıyor” dedi

NATO’dan Türkiye’ye övgü

NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Komutanı Amerikalı General Philip Breedlove, ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi’nde ABD Avrupa Komutanlığı’nın 2016 mali yılı bütçe ve programları konusunda brifing verdi. 

Yabancı savaşçı akışının bütün Avrupa’nın sorunu olduğunu dile getiren ABD’li komutan, “Bu sorun müttefikimiz Türkiye’nin daha doğrudan karşı karşıya kaldığı bir sorunudur çünkü bölgedeki olaylar Türkiye’nin sınırında yaşanıyor. Ayrıca, bölgedeki olayların Türkiye’ye sıçrama ihtimali ve ülkedeki 1,6 milyonu aşkın mültecinin varlığı gibi Türkiye’yi doğrudan etkileyen pek çok etmen söz konusudur” diye konuştu.

Tüm bunlara rağmen Türkiye’nin, ABD’nin liderliğindeki koalisyonun güçlü bir müttefiki olduğunu kaydeden Breedlove, Türkiye’nin yabancı savaşçı konusunda aradan seçilip eleştirilmemesi gerektiğini vurguladı.

Breedlove, şöyle devam etti:

“Türkiye’yi bu konuda ayırmayacağım. Daha önce de tartıştığımız üzere, yabancı savaşçılar pek çok bölgeden geçiyor. Bir kısmı Libya üzerinden İtalya’ya gelen mültecilerin arasında geliyor. Bu insanlar Kuzey Afrika ve Mağrip’te kolayca dolaşabildikleri için bunların Avrupa’ya girebilecekleri pek çok nokta mevcut. Türkiye’nin de yabancı savaşçı akışı ile ilgili sorunu vardı. Şimdi konuyla ilgileniyorlar fakat bu, onların sınırlarından daha geniş bir alana yayılan bir sorundur.”

“Türkiye ile ilgili kaygıları paylaşmıyorum”

Senato’daki oturumdan sonra Pentagon’da basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Breedlove, bir gazetecinin yabancı savaşçı akışı ile ilgili Türkiye’nin müttefik olarak üzerine düşeni yapıp yapmadığını sorması üzerine, “Bazılarının Türkiye ile ilgili kaygılarını paylaşmıyorum. Türkiye güçlü bir müttefikimiz olarak sorunun farkında ve bizimle o sorun üzerine çalışıyor” dedi.

Bu konuda ülkelerin yaptığı çeşitli çalışmaların bulunduğunu ifade eden Breedlove, NATO’nun da başta istihbarat paylaşımı olmak üzere bu soruna el atacağını belirtti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X