Ne Kürt kızı ne de Gazzeli… Büyükorhanlı Zeliha

Fotoğrafı, terör örgütü YPG, Türk askerlerince katledilen Kürt kızı olduğunu söyleyerek yalan malzemesi yaptı. TRT ise yalanı “Gazzeli” diyerek yanlışla düzeltti. Oysa fotoğraf, 2007’de Büyükorhan’da Fatih Özenbaş tarafından çekilmişti.

Ne Kürt kızı ne de Gazzeli… Büyükorhanlı Zeliha
HABERİ PAYLAŞ

Önce YPG yalan malzemesi yaptı… Alçak ifadelerle fotoğrafın altına Mehmetçik tarafından öldürüldüğü yazıldı. TRT ise yalanı ortaya koyarken İtalyan medyasını kaynak alıp “Kürt kızı değil, Gazzeli” dedi.

Oysa fotoğrafı, Bursalı fotoğrafçı Fatih Özenbaş 7 Ekim 2007 günü Büyükorhan Danaçalı Köyü’nde çekti.

Kötü görünmesin diye bebeğinin gözünü kapatan küçük kızın adı Zeliha’ydı… 

İşte tüm bunları ve daha fazlasını Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz bugünkü köşesinden okuyucularıyla paylaştı.

Büyükorhanlı Zeliha’nın fotoğrafı şimdi de YPG’nin yalan malzemesi

Aslında… Fotoğrafın öyküsünü bu sütunların okurları 3 Ağustos 2014 günü okudular. Üstelik, o öykünün anlatıldığı süreçte de tıpkı bugünkü gibi yalan fotoğrafları sosyal medyadan başlayıp medyayı sarmıştı.

Önce o yazıyı anımsayalım:

Atlas dergisi için yaptığı çalışmalar sırasında Fatih’in yolu 7 Ekim 2007 günü Büyükorhan’a bağlı Danaçalı Köyü’ne düştü.

Türkiye’nin tartışmasız en geri kalmış yöresinde, yoksulluğun diz boyu olduğu bu küçük dağ köyünde dolaşırken 7 yaşındaki Zeliha ile karşılaştı.

Küçük kız, kucağındaki plastik bebekle oynuyordu. Masum görüntüsü Fatih’in dikkatini çekti, fotoğraf makinesini kaldırıp objektifini ayarladı.

Tam fotoğrafı çekecekti ki, küçük kız eliyle bebeğin gözlerini kapattı ve mahcup bir şekilde bakışlarını başka yöne kaydırdı.

Çünkü…

Kucağındaki plastik bebeğin gözlerinin olduğu yer bozulmuş, kötü bir görüntü ortaya çıkmıştı.

Sonrasında…

Danaçalı’nın yoksulluğundan ve Zeliha’nın masum hareketinden çok etkilenen Fatih Özenbaş arkadaşlarıyla yardım kampanyası başlattı. Türkiye’nin her yerinden yardım yağdı.

Tarih Ağustos 2014’e geldiğinde Zeliha büyüyüp genç kız olmuştu, ama Fatih’in 7 yıl önce çektiği fotoğraf Gazze’deki küçük kız olarak inanılmaz bir hızla dünyayı dolaşıyordu.

Paylaşanlar arasında Hülya Avşar ve Gülben Ergen gibi sanatçılar bile vardı.

Aradan 5 yıl daha geçti…

Türkiye sınırının dibindeki terör yuvalanmasına izin vermemek için Barış Pınarı Harekatı’nı başlattı ve Suriye’nin kuzeyine girdi. Bölgeyi kontrol eden terör örgütü YPG/PYD kara propagandayla dünyayı etkileme çabasına girdi.

Bazı fotoğraflar ve videolar sanki harekat bölgesinde çekilmiş ve Türk askerinin saldırısı ya da eziyeti algısıyla dünya kamuoyuna iletiliyordu.

İşte…

Bu yalan malzemelerinden biri de Büyükorhan Danaçalı Köyü’nde Fatih Özenbaş’ın 7 Ekim 2007’de çektiği dağlı kızı Zeliha fotoğrafıydı.

Ahmet Emin Yılmaz’ın yazısının tamamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X