‘Ne olur Tuğbamı kurtarın’

Aksaraylı Ayşe Aygün, iki kızının ölümüne neden olan akciğer yetmezliğinin 22 yaşındaki kızı Tuğba’da  da görüldüğünü, nakil yapılmazsa Tuğba’yı da kaybedeceğini söyleyerek,  “Ne olur Tuğbamı kurtarın” diye gözyaşı döküyor.

‘Ne olur Tuğbamı kurtarın’

Beş çocuk sahibi Ayşe Aygün (45), “bağışıklık sisteminde ağır eksiklik” anlamına gelen “kombine immün yetmezliği” teşhisi konulan üç kızından 7 yaşındaki Emine’yi üç yıl önce, 16 yaşındaki Kübra’yı da geçen yıl kaybetti.

Aygün’ün 22 yaşındaki kızı Tuğba’nın da 9 yaşındayken çürüyen sol akciğeri alındı. Diğer akciğeri de çalışmadığı için solunum desteği alan Tuğba’nın, İstanbul’da başvurdukları merkezde nakil için uygun olmadığı söylendi. Aygün, Anneler Günü’nde kendisine verilecek en büyük hediyenin Tuğba’nın yaşama umudu olduğunu ifade etti.  

 

Yaşadıklarını AA muhabirine anlatan Aygün, kızı Emine’nin özellikle son günlerinde “Anne daralıyorum, kurtar beni’ dediğini söyledi. Kübra’nın ise “Anne ben ne zaman iyi olacağım” sorusuna cevap vermekte çok zorlandığını, gizlice ağladığını aktaran Aygün, kızına, “Büyüyünce iyi olacaksın, nakil yapılacak” dediğini anlattı.

 

Aygün, Kübra’yı kaybettikten sonra Tuğba’yı yaşatmak için mücadele verdiklerini belirterek, şunları söyledi: 

 

“Bana ‘Tuğba’yı kaybetmeyeceksin, nakil olacak’ dediler. Ama sonuç yok. Tuğba’yı da kaybederek aynı acıları yaşamak istemiyorum. Anneyim ben. Birileri duysun sesimi. Ne olur Tuğbamı kurtarın. Kızım da sürekli ‘Anne ben ne zaman iyi olacağım’ diyor. Kızımın durumu kötüye gidiyor. Nefes almakta çok zorlanıyor. Sürekli oksijen desteği alıyor, ilaç kullanıyor. Tuğba iyi olacak diye bekliyorum. Yavrularımı kucağımda kaybediyorum. Tuğba’yı kaybetmek istemiyorum. Rahatsız olduğunda başında duruyorum. Uyurken bakıyorum, ‘acaba hastalandı mı, bir şey mi oldu, nefes alıyor mu?’ diye. Hep korkuyorum.”

 

Tuğba Aygün de yaşamak istediğini ve yetkililerden yardım beklediğini ifade etti.

 

– “Nakil yapılırsa hastaya yaşama şansı verebiliriz”

 

Tuğba Aygün’ün doktoru, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları İmmünoloji ve Alerji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Reisli, hastaya acil akciğer nakli gerektiği için ilgili merkezlerle temasa geçtiklerini bildirdi.

 

Tuğba’daki immün yetmezliği nedeniyle akciğer naklinin çok riskli olduğunu, yapılamayacağı sonucuna varıldığını anlatan Reisli, “Hastanın doktoru olarak birkaç yıllık ömrü kaldığını düşünüyorum. En kısa sürede nakil yapılmalıdır. Sürekli yatan ve oksijen desteği alan Tuğba, en ufak gribal enfeksiyonda ciddi solunum sıkıntısı yaşıyor. Hastaya akciğer nakli şansı verilmesi gerektiğine inanıyorum. Kendi haline bıraktığımızda zaten Tuğba’yı kaybedeceğiz. Nakil yapılırsa hastaya yaşama şansı verebiliriz. Heyetin yeniden toplanıp Tuğba’ya nakli tekrar değerlendirmelerini istiyoruz” dedi. 

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X