Netanyahu hükümeti kurmakla görevlendirildi

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, hükümeti kurma görevini, seçimlerden birinci çıkan Likud Partisi’nin lideri ve Başbakan Binyamin Netanyahu’ya verdi.

Netanyahu hükümeti kurmakla görevlendirildi
HABERİ PAYLAŞ

Rivlin, Kudüs’teki Cumhurbaşkanlığı konutunda Netanyahu ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, “Hükümeti kurma görevini size (Netanyahu) vermeyi kararlaştırdım” dedi

Rivlin, “Tüm partilerle istişarelerimi tamamlamamın ardından koalisyonu kurmak için ilk fırsatı, Knesset (İsrail parlamentosu) üyelerinin çoğunluğunun desteğini alan adaya verme kararı aldım” diye konuştu. 

“Derin bir mesuliyet duygusuyla bu görevi kabul ediyorum” diyen Netanyahu da, “Hükümet kurma görevini ilk kez alıyormuş gibi heyecanlıyım” ifadesini kullandı. Kendisini “tüm İsrail vatandaşlarının başbakanı” olarak gördüğünü belirten Netanyahu, şunları kaydetti: 

“Şimdi seçimleri geride bırakarak bizi birleştiren şeylere odaklanma zamanı. Hükümetin önünde iki mesele olacak; güvenliğimizi güçlendirmek ve refah seviyesini arttırmak. Gerçek barışa ancak İsrail güçlü ve istikrarlı kalırsa ulaşılabilir. ABD ile ilişkilerimizi sürdürerek, İran ile P5+1 ülkeleri arasında müzakere edilen nükleer anlaşmayı engellemeye çalışacağız.”

Cumhurbaşkanı Rivlin’e hitaben, “Birlik, güvenlik ve refah için beraber çalışacağız” diyen Netanyahu, “İsrail’in başbakanı olmaktan gurur duyuyorum. İsrail’e ve İsrail halkına hizmet etmek büyük bir onur” diye konuştu. İsraillilere kendisini seçtiği için teşekkür eden Netanyahu, “seçim döneminde yaşanan toplumdaki ayrışmaları giderme” sözü verdi.

Hükümeti kurmak için 120 sandalyeli İsrail Meclisi Knesset’te 61 koltuğa sahip olmak gerekiyor. Sandıktan çıkan sonuçlara göre, hiçbir parti tek başına hükümeti kuracak çoğunluğu yakalayamadığı için yeni hükümetin de koalisyondan oluşması gerekiyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X