‘Netanyahu, önerilen barış planını reddetti’ iddiası

İsrail Başbakanı Netanyahu’nun, geçen yıl Ürdün’de eski ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Ürdün Kralı 2. Abdullah ve Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile gizli bir görüşme gerçekleştirdiği iddia edildi.

‘Netanyahu, önerilen barış planını reddetti’ iddiası

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, geçen yıl Ürdün’ün Akabe şehrinde eski ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Ürdün Kralı 2. Abdullah ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile gizli bir görüşme gerçekleştirdiği iddia edildi.

Haaretz gazetesinin, isminin açıklanmasını istemeyen eski ABD Başkanı Barack Obama yönetimi zamanındaki üst düzey yetkililerden birine dayandırdığı habere göre, Kerry, toplantıda Netanyahu’ya “İsrail’in Arap ülkeleri tarafından bir Yahudi devleti olarak tanınmasını ve Filistinliler ile yeniden görüşmelerin başlamasını” da içeren bir barış planı teklif etti ancak Netanyahu bu planı “Başında olduğu koalisyon hükümetine kabul ettiremeyeceği” gerekçesiyle reddetti.

İsrail Başbakanlık ofisinden konuyla ilgili bir açıklama yapılmazken, Haaretz gazetesi, Netanyahu’nun başında olduğu Likud Partisinin bakanlarıyla bugün yaptığı bir toplantıda söz konusu gizli görüşmeyi doğruladığını yazdı.

İsrail ile Filistin arasındaki barış görüşmeleri, İsrail’in 1967 sınırlarını ve Yahudi yerleşim birimleri inşasına son vermeyi kabul etmemesi nedeniyle nisan 2014’te durmuştu.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X