Netanyahu savaş kabinesini feshetti

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, 7 Ekim’de Hamas’la çatışmaların başlamasının ardından kurulan savaş kabinesini feshettiği açıklandı. Netanyahu’nun yeni bir savaş kabinesi kurması beklenmiyor.

Netanyahu savaş kabinesini feshetti

İsrailli bir yetkilinin bugün yaptığı açıklamaya göre İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, savaş kabinesini feshetti.

Yetkili, merkezci eski general Benny Gantz’ın hükümetten ayrılmasının ardından beklenen bir hamleyle Netanyahu’nun altı üyeli savaş kabinesini feshettiğini duyurdu.

Başbakanın yeni bir savaş kabinesi kurması beklenmiyor.

Netanyahu, aşırı sağcı koalisyonunun milliyetçi-dindar ortakları Maliye Bakanı Bezalel Smotrich ve Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in savaş kabinesine dahil olma talepleriyle karşı karşıya kalmıştı.

Bu hamlenin ABD de dahil olmak üzere uluslararası ortaklarıyla arasındaki gerginliği artırması bekleniyordu.

İsrail savaş kabinesi, 7 Ekim’de Hamas’la çatışmaların başlamasının ardından 11 Ekim 2023’te kurulmuştu.

Kamu yayıncısı KAN’a göre, aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir kabineye katılmak için güçlü bir talepte bulunmuştu.

Bu hamle, muhalefet lideri Benny Gantz’ın, Gazze Şeridi’ne yönelik savaş sonrası strateji konusundaki anlaşmazlıklar üzerine bu ayın başlarında acil durum hükümetinden ayrılmasının ardından geldi.

Gantz, Gazze politikasının sürdürülebilir olmayacağını söyleyerek kabineden istifa etmiş, erken seçim çağrısı yapmıştı.

Başlangıçta kabinede Netanyahu, Gantz, Savunma Bakanı Yoav Gallant, Ron Dermer, Gadi Eizenkot ve Shas partisi lideri Aryeh Deri yer alıyordu.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X