Netanyahu’dan İsrail donanmasına tebrik

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze ablukasını delmeyi hedefleyen 3. Özgürlük Filosu’na uluslararası sularda müdahale eden İsrail donanmasını tebrik etti.

Netanyahu’dan İsrail donanmasına tebrik

Netanyahu, müdahalenin ardından yaptığı yazılı açıklamada, “Bu filo, bölgemizdeki dehşeti görmezden gelerek Hamas terör örgütüne yardım eden bir yalan ve ikiyüzlülük gösterisinden başka bir şey değil” ifadesini kullandı.

Gazze ablukasını delmenin uluslararası hukuka aykırı olduğunu iddia eden Netanyahu, şunları kaydetti:

“( Gazze Şeridi’ne) Denizden girişin önlenmesi uluslararası hukuka uygundur ve hatta BM Genel Sekreterinin bir heyetinden de destek görmüştür.İsrail kendisini uluslararası hukuka uygun şekilde savunan tek demokrasidir. Geçmişte olduğu gibi savaş malzemelerinin deniz yoluyla Gazze’deki terör örgütlerine ulaştırılmasını kabul edemeyiz.”

Ablukayı inkar etti

Netanyahu, Gazze’ye yönelik herhangi bir ablukanın uygulanmadığını, İsrail’in Gazze’ye malzeme ve insani yardım girişine yardım ettiğini ileri sürerek ülkesinin, Gazze’de can güvenliğinin sağlanması, çocukların barış ve huzur içinde yaşaması için uluslararası hukuka uygun olarak barış arayan bir devlet olduğunu belirtti.

Öte yandan açıklamada, Netanyahu’nun Gazze’ye yönelik ablukayı delmeyi hedefleyen filoda bulunan aktivistlere verilmek üzere “alaycı” bir üslupla yazdığı mektuba da yer verildi.

“Yolunuzu kaybetmiş olmalısınız. İsrail’e hoş geldiniz” denilen mektupta şunlar kaydedildi:

“Muhtemelen buraya değil, Suriye’ye gitmek niyetindeydiniz. Orada Esed rejimi, katil İran rejiminin yardımıyla her gün kendi halkını katlediyor. İsrail ise Hamas gibi, suçsuz sivillere saldıran terör örgütleri gerçeğiyle yüzleşiyor. Buna karşılık İsrail, uluslararası hukuk çerçevesinde kendi vatandaşlarını savunuyor.”

Uluslararası sularda müdahale

İsrail ordusu, Gazze ablukasını delmeyi hedefleyen 3. Özgürlük Filosu’ndan bir tekneye “uluslararası sularda müdahale ettiğini” açıklamıştı.

Ordudan yapılan yazılı açıklamada, “Askerler, Gazze deniz ablukasını delme girişiminde bulunan tekneyi ziyaret ederek arama yaptı” denilmişti.

Müdahalenin,  İsrail hükümetinin emriyle gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada, “Yorucu diplomatik çabaların ardından İsrail hükümeti, donanmayı, Gazze deniz ablukasını delme girişiminde bulunan bir tekneye yönlendirdi. Uluslararası hukuka uygun olarak,İsrail ordusu tekneye birkaç kez yönünü değiştirmesi tavsiyesinde bulundu. Bunun reddedilmesinin ardından, Gazze Şeridi’ne uygulanan deniz ablukasının delinmesini önlemek için askerler uluslararası sularda tekneyi ziyaret ederek arama yaptı” ifadesi kullanılmıştı.

Müdahaleyi yapan askerlerin “güç kullanmaya gerek olmadığını” söyledikleri belirtilen açıklamada, müdahalenin “başarılı olduğu” ve teknenin Aşdot Limanı’na doğru götürüldüğü, 12-24 saat içinde ulaşmasının beklendiği kaydedilmişti.

3. Özgürlük Filosu Yunanistan’ın Girit adasından demir almıştı

İsrail’in Gazze’ye yönelik ablukasını delmeyi hedefleyen 3. Özgürlük Filosu önceki gün Yunanistan’ın Girit adasından demir almıştı.

Eski Tunus Cumhurbaşkanı Munsif el-Marzuki ve İsrail meclisindeki Filistinli milletvekillerinden Basil Gattas’ın bulunduğu tekne, öncü unsur olarak uluslararası sulara ulaşırken, diğer tekneler de aynı güzergahı takip ediyordu.

İsrail’in 2007’den beri Gazze topraklarındaki Filistinlilere karşı sıkı biçimde sürdürdüğü ablukayı delmeyi ve Gazze’ye insani yardım malzemesi götürmeyi amaçlayan 3. Özgürlük Filosu’nu oluşturan 5 teknede 48 kişi yer alıyor.

Gazze ablukasını delmeyi hedefleyen 3. Özgürlük Filosu’nun başını çeken balıkçı teknesi “Marianne”, İsveç’in Göteborg şehrinden 11 Mayıs’ta demir almıştı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, 3. Özgürlük Filosu teknelerinin deniz ablukası altındaki Gazze’ye ulaşmasına izin vermeyeceklerini, filodaki aktivistleri ülkelerine geri göndereceklerini açıklamış ancak müdahalenin yöntemine ilişkin ayrıntı paylaşmamıştı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X