Netanyahu’dan ‘U’ dönüşü

İsrail, Afrika kökenli yasa dışı göçmenlerin Batılı ülkelere gönderilmesini içeren anlaşmayı önce askıya aldı, ardından anlaşmayı iptal etti.

Netanyahu’dan ‘U’ dönüşü

İsrail Başbakanı Binyanim Netanyahu’nun BM ile yapılan ve ülkesinde bulunan binlerce mülteci ve yasa dışı göçmeni Batılı ülkelere gönderilmesini öngören anlaşmanın duyurulmasından birkaç saat sonra geri adım atması, şaşkınlık yarattı.

Jerusalem Post’a göre, sağcı tabanından artan baskılarla karşı karşıya kalan Netanyahu, Facebook üzerinden attığı mesajda İçişleri Bakanı Aryeh Deri ve çoğu göçmenin bulunduğu Tel Aviv’in güneyindeki halk ile görüş alışverişinde bulunancaya kadar anlaşmayı askıya aldığını,  ardından anlaşmayı iptal ettiğini açıkladı.

BM Mülteciler Ajansı ile varılan anlaşmaya göre, İsrail’deki 37 bin göçmenden 16 bin 250’sinin Batılı ülkelere gönderileceği açıklanmıştı. Çoğunluğunu Sudan ve Eritrelilerin oluşturduğu göçmenlerden ilk 6 bininin önümüzdeki 18 ayda Kanada, İtalya ve Almanya’ya yerleştirilmesi bekleniyordu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X