‘Nevruz’da önemli bir mesaja yönelik çaba var’

Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Hatip Dicle, Diyarbakır’daki Nevruz etkinliğinde çözüm süreciyle ilgili bir mesajın açıklanmasına yönelik çabanın bulunduğunu söyledi.

‘Nevruz’da önemli bir mesaja yönelik çaba var’

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Hatip Dicle, DTK binasında Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Parlamentosu’ndan gelen bir grup milletvekiliyle yaptığı görüşmenin ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

İmralı’dan önce Kandil ziyareti yapmak istediklerini anlatan Dicle, “Çünkü son İmralı ziyaretinden sonra Kandil’e gitmemiştik. Muhtemelen yarın ya da ertesi gün Kandil’e gideceğiz” dedi.

Kandil’in ardından heyetin hükümetle bir görüşme gerçekleştireceğini kaydeden Dicle, şöyle konuştu:

“Ondan sonra alınan kararla ortak açıklama yapacağız. Bu nedenle detaylar hakkında hiç bir şey diyemeyiz. Bu konu daha öncede deklare edildiği için ona uyacağız. Görüşmelerin ardından umarım en kısa zamanda ortak açıklama yapılır.”

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın müzakereye ilişkin açıklamasının düzeltildiğine dair soru üzerine, sadece belirtilen 2 haftalık zaman konusunda bir düzeltmenin olduğunu kaydeden Dicle, “Bunun haricinde bir düzeltme olmadı. Biz siyasetçiler her zaman umudu büyütmek zorundayız. En küçük umut verici bir durumu gördüğümüzde onu büyütmeye çalışırız. Heyetimizin görevi odur. Dikkat ederseniz her zaman olumlu tarafından değerlendirme yapıyoruz” ifadesini kullandı.

“Seçimlerden önce karara varmak istiyoruz”

Dicle, “çözüm sürecinin ne aşamaya geldiği” sorusunu da “Bütün gayretimiz seçimlerden önce bir kararlaşmaya vararak bütün dünyaya deklare etmektir” diye yanıtladı.

Dicle, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Süreç bu amaç etrafında yürüyor. Hükümetinde ‘bu sorunda seçimlerden önce bir kararlaştırmaya varmak ve sorunda önemli merhale katetmeye çalışıyoruz’ diye deklarasyonları oluyor. Bu sorunun çözülmesi için önce demokratik bir anayasa hazırlanmalıdır. Demokratik anayasaya ilişkin mecliste henüz uygun bir ortam oluşmadı. Onun için Kürt sorunun çözümünü aşamalar dizisi olarak görmek lazım. Şu an çözüm yolunda taraflar masada ve görüşmeler devam ediyor. 200 yıllık bir sorunun çözümünün çok basit olduğunu hiç kimse düşünmesin. Şu an ancak şu kadar açıklama yapabiliyoruz.”

Çözüm müzakeresinde bazen görüşmelerde zorluk yaşadıklarını anlatan Dicle, siyasetçi ve diplomatların görevinin o zorlukları görüşmeler yoluyla aşmak olduğunu ifade etti.

DTK Eş Başkanı Hatip Dicle, Diyarbakır’daki Nevruz etkinliğinde çözüm sürecine ilişkin bir mesajın açıklanmasına yönelik bir çabanın olduğunu sözlerine ekleyerek, “Ama yetişir mi yetişmez mi onu bilemiyorum. Görüşmelerin seyrine bağlıdır” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X