Nijerya’da doğdular şimdi Bursalı oldular

Futbol bir umuttur… Dünya’nın neresinde olursanız olun, peşinden koşturur… Biz boşuna, ‘Kuşadası bir rol model bunu dünyaya yaymak gerek’ demedik… Bursaspor’un eli her yere değmeli… Aynen, Vakıfköy’le yolları kesişen Afrikalı yetenekler gibi…

Nijerya’da doğdular şimdi Bursalı oldular

Orhan GÜNEY

Dün Kuşadası’na gitmiştik bugün de Nijerya’ya bakalım… İşimiz yetenekleri keşfetmek… Kuşadası’nda nasıl bir Bursaspor algısı varsa Nijerya’da da oluşmak üzere… İlk filizleri de işte karşınızda duruyor… ‘Kuşadası bir rol model. Bunu dünyaya yaymak gerek’ dememin başlıca sebebi buydu… Nerede bir yetenek varsa daha emeklerken Bursaspor ona ulaşmalı, görmeli, denemeli…

Bursaspor altyapısı bunu Türkiye’de iyi yapıyordu şimdi uluslararası çalışmaya başladı…

Vakıfköy’e ayak bastıkları ilk andan itibaren tek tek bu arkadaşları size tanıtıyoruz… Hangi amaçla geldiklerini, hocalarının kendileri hakkındaki görüşlerini aktarıyoruz… ‘Mali’den, yine Nijerya’dan daha gelecekler’ var diye haftalar öncesinden uyarıp, takip etmenizi sağlıyoruz… Çok şükür ki, peşimizden gelenleri de görüyoruz…

Hep biz konuştuk ama onların duygularına, hedeflerine, neden Türkiye’ye Bursaspor’a geldiklerini yer vermemiştik.

Önceki gün, hepsiyle oturup konuştuk… Büyük bir umut var içlerinde… ‘Mutluyuz çünkü başarının yolu bundan geçiyor… Mutlu olmak için de kendimize sürekli motive ediyoruz’ diyorlar.    

Abdurrahman Taiwo (1998-Nijerya), Amoako Kofi (1997-Gana), Paschal Onyedika Okoli (1997-Nijerya), Jerry Adirinm Ikaye (1997-Nijerya), Yusuf Abdullah Muhammed (1998-Nijerya), Rasheed Bolaji Eyitayo (1999-Nijerya)…

Bu isimleri unutmayın… Yarın, öbür gün mutlaka bir yerlerde karşınıza çıkacaktır…

Onların Bursa’ya gelmesini sağlayan Hakan Özer ile Nijeryalı scout Adebayor’u da dinledik. Sırasıyla başlayalım…

Hakan Özer: Futbol Nijerya’da bir yaşam biçimi

“20 yıldır Nijerya’da iş yapan bir firmayız. Daha önce de bu projeyi düşündük. Bu yıl ağırlıklı olarak başladık futbol işine. Güzel şeyler olacağına inanıyorum. Bursaspor ile başladık. Menajerlik firmamız var, İtalyan bir ortakla çalışıyoruz. 3-4 tane scouting ekibimiz mevcut. 15-16 yaşındaki öğrencileri orada yetiştirip Türkiye’ye getireceğiz. Nijerya büyük bir memleket. 200 milyon insan yaşıyor. Afrika’nın abisi. Afrika’ya açılacak en büyük kapıdır. Futbol orada yaşam kaynağı. İnanılmaz bir potansiyel var. Şimdi Nijerya’da bir akademi kurmak istiyoruz. Çünkü, 18 yaşından küçük oyuncuları ülke dışına çıkarmak çok zor. Kuracağımız akademide oyuncuları 18 yaşına kadar en iyi şekilde hazırlayıp öyle göndermek istiyoruz. Akademide de Bursaspor Kulübü’yle birlikte hareket etmeyi planlıyoruz.”

Adebayor: Parayla değil aşkla başlıyor

“Batı Afrika’da scoutinglik yapıyorum. Profesyonel olarak oynamadım ama amatör olarak futbolla ilgilendim. 2007 yılında kadın futbolcular getirdim Sakaryaspor’a. Nijerya’da futbol kadınlı erkekli yaşam biçimi. Nijerya yetenekler konusunda geniş bir ülke. 7-8 yaşlarında takip etmeye başlıyoruz. Geçmişte insanlar genç oyuncularına hiç güvenmedi. Ancak artık her şey değişti. Biz çocukları sokaktan, köylerinden alıp çıkartıyoruz. Onları eğitmeye çalışıyoruz. Çocuklar orada doğru düzgün yemek yemiyorlar, gelişemiyorlar. Türkiye’ye getirdikten sonra değişiyorlar. Taiwo buna örnektir. 2,5 ayda çok gelişmiş. Eğitim ona çok şeyler katmış. Futbol bizim için para ve gelecek kaygısıyla değil aşkla başlıyor. Nijerya’daki futbolcuların hepsinin amacı Avrupa’da oynamak. Altyapı yok, sistemleşme yok. Biz bunu değiştirmeye çalışıyoruz. Avrupa’daki kulüpler akademi kurmaya çalışıyorlar. Lazio şuan bunun için uğraşıyor. Onazi’nin transferini biz yaptık… Lazio, Sampdoria gibi kulüplerin akademileri var Nijerya’da.”

Amoako Kofi: Barcelona’nın bebeklerinden geldim

“19 yaşındayım. Gana’da -Barcelona Bebekleri- takımı var orada başladım futbola. Sol açıkta oynuyorum. Aslında Türkiye’de olduğum için çok heyecanlıyım. İlk defa Türkiye’ye geldim. Burada nasıl bir futbol olduğunu bilmiyordum daha önce. Geçen sene Fransa’daydım daha sonra vize nedenlerinden dolayı Gana’ya geri döndüm. 4 kardeşim var, içlerinde en küçüğü benim. Sadece futbola ilgi duyan da benim. Futbolu seviyorum. Umarım Bursaspor bizim için de bir umut yolu olur…”

Abdurrahman Taiwo: Timsah Arena’ya oynamak için gideceğiz

“2-2,5 aydır Bursa’dayım. Müslümanım. 18 yaşındayım. 23 yaş altı Nijerya Olimpik Milli Takımı’nda görev yapıyorum. Güney Kore karşısında oynadım. Meksika’ya ve Amerika’ya gittim takımla. Bursa’ya geldiğim için çok mutluyum. Futbol oynamak bizler gibi insanların hayalidir. 5 kardeşiz, en küçük benim. Başka futbolcu yok ailede. Başka da olsun istemiyorum zaten. Hepsi evde beni izlesinler istiyorum. İdolüm Henry ama ben Bursaspor’un Henry’si olmayı arzu ediyorum. Tabii, sonra da Premier Lig’de ve özellikle Arsenal’da oynamak hayalim.”

Burası benim evim

“Bursaspor iyi bir takım. İyi futbolcular var. İnanıyorum ki lig bittiğinde ilk 4’te olacağız ve Avrupa’ya gideceğiz. Henüz Timsah Arena’da maç izlemedim. En yakın zamanda gideceğim. Ama oynamaya gideceğim. Taye Taiwo ile bir arkadaşlığım yok. Top toplayıcılık yaptım ona. Yakından tanımıyorum sadece isim benzerliğimiz var. Arkadaşlarıma geldiklerinde şunu söyledim; Mutluysanız mutlaka başarılı olursunuz. Burası benim evim. Herkes benim ailem. Ne zaman ailenleysen her zaman mutlusundur. Çorbayı çok seviyorum. Pilavı beğeniyorum. Balığı da seviyorum.”

Yusuf Abdullah Muhammed: Mutluluktan dans ettim

“19 yaşındayım. 12 yaşında futbola başladım. Müslümanım. 2 erkek kardeşim var. Başka futbolcu yok ailede. Forvette oynuyorum. Bursa’ya geleceğimi duyunca mutluluktan dans ettim, hopladım zıpladım. Bursaspor’u biliyorum. Altyapısının iyi olduğunu duydum. Genç futbolcular burada şans buluyor.

Beklentilerimiz tabii ki çok büyük. Allah izin verirse Bursaspor’da oynarsam ardından Premier Lig’e gitme hayalim var.”

Rasheed Bolaji Eyitayo: Futbolu okuldan daha çok seviyorum

“17 yaşındayım. 3 kardeşiz. En büyüğü benim. Futbol benim için bir yaşam biçimi. Futbolu gerçekten çok seviyorum. Okuldan daha çok seviyorum. Nijerya’da sayılı akademiler var. Ama standartlar buraya göre düşük. Tek sıkıntımız havaların çok soğuk olması. Fark etmez… Biz işimizi yaptığımız sürece her türlü zorluğu aşarız. Bursaspor’a minnettarız. Bize kapılarını açtı. Kendimizi şanslı olarak görüyoruz. Nijerya’da yetenekli oyuncular var, yeter ki şans verilsin. Ailemden uzaklaşmak zor ama hayallerimizi gerçekleştirmek için bunu yapmalıyız.”  

Jerry Adirinm Ikaye: Beni çok seveceksiniz

“19 yaşındayım. Nijerya’dan geliyorum. Evet fiziki görüntüm Türklere benziyor. Beni seveceklerine de eminim. Futbol benim için her zaman değişik, farklı, hep oynamak istediğim bir oyun olmuştur. Koşmak ve mücadele etmek hep sevdiğim şeydir. Bursa’da çok iyi karşılandık. Birlikte antrenman yaptığımız arkadaşlarımız, hocalarımız bize iyi davranıyor. Umarım kendimizi gösterip Bursaspor’da gördüğümüz iyiliğe karşılık veririz. Futbolcu idolüm de Kaka.”

Paschal Onyedika Okoli: Dünya’nın en iyisi olacağım

“4 kardeşiz. 19 yaşındayım. En ufak olan benim. Orta sahada oynuyorum. Bir gün dünyanın en iyisini olmak istiyorum. Hem güç hem de o kapasite bende var. Bursaspor gerçekten büyük bir kulüp… Nijerya’da akademiler var ama gençlere bu kadar şans veren çok fazla kulüp yok. İmkanları çok iyi Bursaspor’un. Hepsinin farkındayız. Kendimizi kanıtlamak zorunda olduğumuzu da biliyoruz.”

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X