Nilespit’e Uludağ Üniversitesi’nden geçit yok

Nilüfer Belediye Meclisi, aylık olağan toplantısını, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey başkanlığında Halk Evi’ndeki Nilüfer “Barış Meclisi”nde yaptı.

Nilespit’e Uludağ Üniversitesi’nden geçit yok

Nilüfer Belediyesi’nin bir aylık faaliyetlerinin sunumunu yapan Başkan Bozbey, bisiklet yollarının gündeme getirilmesi üzerine Nilüfer’de bisiklet kullanımını artırmak için yapılan çalışmalara dikkat çekti. Başkan Bozbey, “Çocuklar, zabıtamız, polisler bisiklet kullanımında aktifler. Her geçen gün bisiklet kullanımı Nilüfer genelinde artıyor. Nilüfer’de bisiklet yollarımız 145 kilometreye ulaştı. Ama geniş caddelerimize baktığımızda bisiklet için bağlantı yollarımız yok. Ana yollarda sorumluluk Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ait. Biz gerekli yazışmaları yaptık ve bisiklet yollarını yapmalarını bekliyoruz” dedi.

En sağlıklı, en çevreci ve en ekonomik ulaşım aracı olan bisikleti yaygınlaştırmak için Nilüfer’de Nilespit istasyonlarının sayısını 22’ye çıkardıklarını söyleyen Bozbey, Uludağ Üniversitesi öğrencilerinin de bu imkândan yararlanmaları için başlattıkları çalışmanın Uludağ Üniversitesi rektörüne takıldığını ifade etti. Hem Görükle’de ve hem de üniversite kampusünde karşılıklı Nilespit istasyonları kurmak istediklerini söyleyen Bozbey şöyle konuştu:

“Bu iki istasyonu da yaparak Nilespit istasyonlarının sayısı 24’e ulaşacaktı. Ama rektörümüze buradan selam olsun, istasyon kurulmasına izin vermedi. Bir bilim insanı, üniversitede bisiklet istasyonu yapmamıza bir buçuk yılçeşitli gerekçelerle izin vermedi. Sonra Nilüfer Belediyesi’nin tapulu yerlerine, kendi arazimize bisiklet istasyonu kurmak istedik, kendimiz için değil öğrenciler için. Ama bilim insanı buna da karşı çıktı, polis geldi müdahale etti. Bunu yapan bir bilim insanı, bir rektör, daha ne diyelim. Söylenecek söz yok. Bir bilim insanının bunu yapmaması gerekir. Dedik ki Görükle’de iki istasyon kuracağız, iki tane de karşılığı olarak üniversite kampüsünde kuralım, çocuklarımız bisikletlerle gelip gitsin üniversiteye. Talep bu kadar basit, ama izin vermedi”

“HANGİ KENTSEL DÖNÜŞÜMDE DONATI ALANLARI ARTIYOR?”

Nilüfer Belediye Meclisi’nde gündem dışı konuşulan konulardan biri de Nilüfer’de giderek artan kentsel dönüşüm çalışmalarıydı. Kentsel dönüşümle ilgili çok sayıda şikayet aldıklarını da belirten Başkan Bozbey, “Söyleyin bana hangi kentsel dönüşümde donatı alanları artıyor? Mahkeme bu nedenle projeleri iptal ediyor. 0.50 emsal artışı ilanı vererek, birebir artırarak hem müteahhitlerin, hem de insanların kanına girdiniz. Müteahhitleri bir kuyunun içine attınız, bir de içini yağla sıvadınız, insanlar kuyuda kaldılar, çıkamıyorlar. Müteahhitler derdini bizimle paylaşıyor, ‘Yandık’ diyorlar. Biz, defalarca ‘Planları bölgesel yapalım’ diye söyledik. Planı bölgesel yapılsın, kim kiminle anlaşmak istiyorsa anlaşırdı. İnsanlara da yazık müteahhitlere de yazık. Müteahhitler masraflarını kurtaracaklarını bilseler hemen vazgeçeceklerini söylüyorlar” ifadelerini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X