Nilüfer afetlere artık daha hazırlıklı

Nilüfer Belediyesi tarafından yapılan Nilüfer Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi, 17 Ağustos Marmara Depremi’nin 18. yıldönümünde açıldı.

Nilüfer afetlere artık daha hazırlıklı

AYKUT GÜNGÖR

Kentte yaşanan afet ve acil durum niteliği taşıyan tüm olayların takip ve müdahale edileceği merkezde, halka afetlerle ilgili eğitimler de verilecek. 

Nilüfer’de dünyadaki son teknolojiler kullanılarak yapılan ‘Nilüfer Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi’ hizmete açıldı. Nilüfer Belediyesi tarafından yaptırılan binanın açılışını Belediye Başkanı Mustafa Bozbey yaptı. Bin metrekare alan üzerine kurulu 3 katlı merkez 7 gün 24 saat hizmet verecek. Fethiye Mahallesinde yapılan merkezde, Deprem Tecrübe Simülasyon Odası, Yangın Söndürme Simülasyon Odası ve Duman Simülasyon Odası yer alıyor. İlçe Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezi’nde 104 kişilik eğitim seminer salonunun yanı sıra sığınak da bulunuyor. Merkezde ayrıca bahçe alanının tüm aydınlatması için yeşil enerji sistemi kullanılacak.

Nilüfer Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi açılışında konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Toplam bin metrekare alandan oluşan merkezimiz 3 katlıdır. Merkezimizde hem deprem, hem dumandan kaçış, endüstriyel alan ve ev yangını simülasyonlarımızda mevcuttur. Dünyadaki son teknolojinin kurulduğu yöntemlerle bunları gerçekleştirdik. Aynı zamanda bu alanda halka afet öncesi, anı ve sonrası ile ilgili eğitimlerde veriyoruz ve vermeye de devam edeceğiz. Burada bir adet VHF, bir adet UHF, bir HF telsiz ve uydu telefonu 15 kişilik afet yönetim ve toplantı salonu, idari ofislerimiz, arama kurtarma ofisimiz, aynı zamanda eğitim ve toplantı maksatlı 104 kişilik de seminer salonumuz, sığınağımız bulunuyor. Burası 7 gün 24 saat hizmet verecektir” diye konuştu.

Nilüfer Belediye’sinin tüm tesislerinin acil durum planlarının bu binada hazırlandığını söyleyen Bozbey, “Gönül ister ki burayı afet ile ilgili hiçbir zaman kullanmayalım. Bugün açılışını yaptığımız yer hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Nilüfer Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi protokol üyeleri tarafından ziyaret edildi. Deprem simülasyonunun bulunduğu odada yapay depremi yaşayan Bursa protokolü, afet merkezi ile ilgili yetkililerden detaylı bilgi aldılar.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X