Nilüfer de termik santral istemiyor

Nilüfer Kent Konseyi tarafından düzenlenen panelde, DOSAB`a kurulması planlanan termik santralin zararları katılımcılara anlatıldı.

Nilüfer de termik santral istemiyor
HABERİ PAYLAŞ
AYKUT GÜNGÖR
 
Nilüfer Kent Konseyi, Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’ne yapılması planlanan termik santralle ilgili olarak düzenlediği panelle, santrallerin yol açtığı çevre sorunlarını tartıştı.
 
3 Fidan Parkı’nda düzenlenen panele dinleyici olarak Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de katıldı.
 
Panel öncesi Praksis Grubu konser vererek, geceye katılanlara keyifli anlar yaşattı.
 
Nilüfer Kent Konseyi Genel Sekreteri Elvan Atay’ın moderatörlüğünde başlayan panelde ilk olarak TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Bursa İl Temsilcisi Dr. Efsun Dindar söz aldı.
 
Konuşmasında kömürlü termik santrallerin çevreye olan etkisine değinen Dindar, “DOSAB’da ÇED süreci devam ediyor. ÇED raporlarında halkın raporları çok önemlidir. OSB bölgesi olduğu için burada halkın katılımı yönetmeliklerce bakanlık inisiyatifindedir. Burada maalesef halkın katıldığı bir toplantı yapılmamıştır. Bu proje domine etkisi yapabilir. Termik santrallerde çevresel etkilerin en büyüğü hava kirliliği daha sonra sera gazı emisyonları, su, toprak kirlilikleri ve küresel ısınma ile iklim değişikliği olarak görülmektedir” dedi.
 
TERMİK BAŞ BELASI
 
Bursa Tabip Odası Temsilcisi Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Pala ise, termik santrallerin insan sağlığı üzerindeki etkileri hakkında bilgiler verdi.
 
Termik santrallerin etkisinin yüz kilometreye kadar ulaşabildiğine dikkat çeken Pala, “Kömürlü termik santraller insan sağlığı açısından baş belasıdır. Eğer bir insan termik santralin olduğu bölgede yaşıyorsa çocuklarda astım, yetişkinlerde ise akciğer kanseri riski büyük ölçüde artmaktadır. Ayrıca bu tesislerde çalışanlarda da genetik ve üreme problemleri sıkça görülmektedir” diye konuştu.
 
TMMOB Bursa İKK Sekreteri Remzi Çınar da, kurum olarak termik santrallere her zaman karşı olduklarını belirterek, “Bu projenin Bursa’nın göbeğinde olması son derece yanlıştır. Sanayici ucuz buhar istiyorsa, halk da temiz hava, çiftçi tarım, turizmci de kar yağmasını istiyor” ifadelerini kullandı.
 
Panelde ayrıca Bursa Barosu Çevre Komisyon Başkanı Av. Eralp Atabek, hukuksal süreç, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Doç. Dr. Ertuğrul Aksoy, tarımsal etkiler ve DOĞADER Başkanı Murat Demir ise termik sürecinin eylemselliği hakkında katılımcılara bilgi verdi.
 
Gece de ayrıca panelistler katılımcıların sorularını da yanıtladı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X