Nilüfer’de Uluslararası Şiir Festivali

Nilüfer Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Şiir Festivali kapsamında “Kelebeğin Rüyası” isimli filmin gösterimi yapıldı.

Nilüfer’de Uluslararası Şiir Festivali
HABERİ PAYLAŞ

Doğumunun 100. yılı kutlanan Behçet Necatigil’in hayatından kesitler içeren Kelebeğin Rüyası filmi Konak Kültürüevi’nde gösterime sunuldu.

Filmi Necatigil’in kızı yazar Ayşe Sarısayın da izledi. Film gösteriminin ardından Behçet Necatigil’i anlatan Ayşe Sarısayın, babasını ölümünden sonra tanıdığını söyleyerek, “Behçet Necatigil’i erken kaybetmenin de etkisinden olsa gerek, yaşarken değil de onu sonradan yazılarından, şiirlerinden daha çok tanıdım, tanımaya da devam ediyorum. Edebiyat bütünü ile bir tanıma yolculuğu bence, yazarken de okurken de bu yolculuk sürsün diliyorum. Keşke daha kalabalık kitlelere ulaşabilsek, çünkü insanlığı kurtaracak tek şeyin vicdan ve merhamet olduğuna inanıyorum ve bunu da en iyi edebiyat yolu ile öğrenebileceğimizi düşünüyorum” diye konuştu.

Ayşe Sarısayın, babası Behçet Necatigil’in 100. doğum yılında anılmasının kendilerini çok mutlu ettiğini ifade etti. Sarısayın, “Babam, ‘Birkaç şiirle de olsa yarınlara kalmayı umuyorum’ derdi bize. Nilüfer Belediyesi’nin de babamı anması çok hoş. Salona girişte Nilüfer şiirini gördüm, da çok sevindirdi beni. ‘Dünya’da bütün bunlar olup biterken şiir ne işe yarar?’ diye düşünmeden edemiyorum. Ama daha sonra Neruda’nın Postacısı filmindeki postacının ‘Şiir yazana değil ihtiyacı olana aittir’ sözü geliyor aklıma. Bizim de bugünlerde şiire çok ihtiyacımız var” dedi.

Uluslararası Nilüfer Şiir Festivali’nde “Yeni Toprak, Yeni Hayat, Yeni Şiir” başlıklı program de gerçekleşti.

Moderatörlüğünü Festival Danışma Kurulu Üyesi Gülce Başer’in yaptığı söyleşide Karin Karakaşlı, Marc Delouze, Zafer Şenocak ve Zoë Skoulding şiir tutkunlarıyla buluştu.

Türkiye’ye ilk kez 1969 yılında geldiğini ifade eden Marc Delouze, burada Abidin Dino, Necmiye Alpay, Ataol Behramoğlu ile güzel dostluklar kurduğunu ifade etti.

Çocuk yaşta İngiltere’den Galler’e göç ettiğini söyleyen Zoë Skoulding de iki dilin aynı ortamda farklılık göstermesinin ilginç olduğunu söyledi.

Almanya’da büyüdüğünü ifade eden Zafer Şenocak da şiire içeriden bakmak gerektiğini kaydederek, “Dil ve şiir birbirine karışmamalı. Şiir, dil işçiliği değildir. Almanca düşünüp Türkçe, Türkçe düşünüp Almanca şiir yazmadım. İçimden geldiği şekilde düşünüp yazdım” diye kaydetti.

Uluslararası Nilüfer Şiir Festivali kapsamında dünyanın tanınmış şairleri okullarda da öğrencilerle bir araya geldi. “Şiir’in Sesi Gençlerle” başlığıyla Şahinkaya Koleji’nde düzenlenen söyleşiye şairler Darija Zilic, Deniz Durukan, Emel İrtem ve Ryan Van Winkle katıldı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X