Nobel ödüllü Aziz Sancar, yeni buluşunu açıklayacak

Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülen bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar’ın yeğeni Metin Sancar, amcasının yakın zamanda yeni buluşunu açıklayacağını söyledi.

Nobel ödüllü Aziz Sancar, yeni buluşunu açıklayacak

İsveç’in başkenti Stockholm’de Türk gazetecilere açıklamalarda bulunan Metin Sancar, amcası Aziz Sancar’ın Nobel ödülünü aldığını ilk duyduğunda buna fazla önem atfetmediğini belirterek, “Günlük hayatını hiç ödün vermeden yaşamak istiyor. Hatta şu anda çok kritik bir buluşu daha yayınlamak üzere. Aklı hep orada olduğu için de ‘bir an önce şu şatafat bitse de laboratuvarımdaki çalışma alanına dönsem’ diye düşünüyor” dedi.

“TÜRKİYE’YE GİTME PLANI YOKTU…”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine amcasının gelecek hafta Türkiye’de olacağını belirten Metin Sancar, “Amcamın planında Türkiye’ye gitmek yoktu. Cumhurbaşkanımızın daveti üzerine, amcam davete icabet etme kararı alarak pazartesi Türkiye’ye gidecek. Salı günü de Ankara’da Cumhurbaşkanımız ile görüşeceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Prof. Dr. Aziz Sancar, hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde, 2015 Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülmüştü.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X