Nükleerde yeni işbirliği

Türkiye nükleer alanda İngiltere, Fransa, Kanada ve Bulgaristan’ın nükleer sanayi dernekleriyle know-how (teknik bilgi) transferi için işbirliği anlaşması imzaladı.

Nükleerde yeni işbirliği

Nükleer Sanayi Derneği’nden yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’deki nükleer ekonomiyi büyütmeyi hedefleyen bu girişimlerin şirket birleşmelerine dönüştüğünde, ülkenin dünya ekonomisindeki yükselişini daha hızlı tamamlayacağı belirtildi.

Akkuyu, Sinop ve planlanan 3. nükleer santral projesiyle birlikte Türkiye’de nükleer ekonominin de büyüdüğü vurgulanan açıklamada, “40 milyar dolarlık Türkiye nükleer pazarı yurt dışındaki yatırımcıların ilgisini çekerken, Türk firmaları da uluslararası tedarikçi firmaların zincirine girebilirse projelerden pay alma şansı yakalayacak” ifadesine yer verildi.

Nükleer Sanayi Derneği Kurucu Genel Sekreteri Koray Tuncer, Türkiye ekonomisini büyütecek bu girişim için nükleer alanındaki firma evliliklerini artırmaya çalıştıklarını ve bunun için yabancı derneklerle işbirliği anlaşmaları imzaladıklarını belirtti.

“Nükleer ile büyüyeceğiz”

İngiltere, Fransa, Kanada ve Bulgaristan nükleer sanayi dernekleriyle yaptıkları anlaşmaların Türkiye’nin nükleer ekonomisini büyüteceğini ifade eden Tuncer, şunları kaydetti:

“Türk firmalarının nükleer projelerinin tedarikçileri haline getirmek için yurt dışından teknoloji ve deneyim transferi yapmak için uğraşıyoruz. Bu amaçla İngiltere, Fransa, Kanada ve Bulgaristan nükleer sanayi dernekleri ile iş birlikleri yaptık. Mevcut durumda Türk şirketlerinin çoğu nükleer santrale doğrudan malzeme sağlayabilecek durumda değil. Ancak şu anda mevcut nükleer santral projelerine malzeme sağlayabilecek firmalarla yapılacak şirket evlilikleriyle tedarik zincirine dahil olabilir. İleride bu projelerin sayısını artırıp, kendi nükleer tedarik zincirimizi de oluşturabilirsek, Türkiye’nin dünyanın en büyük ekonomileri arasındaki yükselişini hızlandırabiliriz.”

Tuncer, bu yıl İstanbul’da 8-9 Mart’ta üçüncüsü düzenlenecek Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi’nin öncelikli gündem maddesinin yerli üreticilerle yabancı firmalar arasındaki şirket işbirliklerini geliştirmek olduğunu sözlerine ekledi.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X