‘O fotoğraflardaki kişi benim’

Darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü’ndeki eylemlere ilişkin davada savunma yapan eski YAŞ Üyesi Akın Öztürk, darbe girişimi için “üst akıl” ifadesini kullandı. Öztürk, fotoğraflardaki kişinin kendisi olduğunu da dile getirdi.

‘O fotoğraflardaki kişi benim’

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Hava Üssü’ndeki eylemlere ilişkin 486 kişi hakkında açılan davanın beşinci celsesi başladı.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları kampüsündeki salonda görülen duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatları ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM, Başbakanlık, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın da arasında bulunduğu müştekilerin avukatları ve bazı müştekiler katıldı. Duruşmada hazır olanların tutanağa geçirilmesinin ardından sanıklardan, olay tarihinde Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyesi olan Akın Öztürk’ün çapraz sorgusuna devam edildi.

 

“FOTOĞRAFLARDAKİ KİŞİ BENİM”

 

Öztürk, 15 Temmuz’da çekilen fotoğraflar gösterildiğinde, fotoğraflardaki kişinin kendisi olduğunu söyledi.

 

Öztürk, darbe girişimiyle ilgili olarak ilk kez FETÖ ifadesini kullandı. Öztürk, “Darbe girişimi TSK içine sızmış FETÖ’cüler tarafından gerçekleştirildi” dedi.

 

Darbe girişimi için “Üst akıl” ifadesini kullanan Akın Öztürk “Üst akıl kim?” sorusunu ise “Birileri birilerini kullandı” diye yanıtladı. Öztürk, FETÖ üyesi olmadığını da savundu.

 

Damadı Hakan Karakuş’un evinde bulunan “1 dolar koleksiyonu” sorulunca Akın Öztürk “Bilmiyorum” cevabını verdi.

 

Öztürk, “Damadınızı neden uyarmadınız?” sorusunu “Yargılama devam ediyor. FETÖ’cü olduğunu söylesem babası ihbar etti derlerdi. Bu davanın sonunda suçlu bulunursa ona kızarım” diye yanıtladı.

 

Öztürk, 15 Temmuz’da askere kışlayı terk etmeme emri verilmemesini de eleştirdi.

 

BAŞBAKAN DA AKINCI DAVASINA MÜDAHİL OLDU 

Başbakan Binali Yıldırım, Akıncı Üssü davasına müdahil olma talebinde bulundu.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X