‘O ilçelerde prim ödemeleri ertelensin’

TESK Genel Başkanı Palandöken Artvin’in Hopa, Arhavi ve Borçka ilçelerindeki sel felaketinin zarar verdiği esnafın ayakta kalabilmesi için ertelenen vergi ödemelerinin yanında esnaf kredi borçlarının ve SGK prim ödemelerinin de ötelenmesi çağrısında bulun

‘O ilçelerde prim ödemeleri ertelensin’
HABERİ PAYLAŞ

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, Hopa, Arhavi ve Borçka ilçelerinde sel felaketinden etkilenen esnafın çok büyük sıkıntı içerisinde olduğunu belirtirken, “Esnaf Kredi Kefalet Kooperatiflerinden alınan kredilerin ve SGK primlerin ödemeleri acilen ertelenmelidir” görüşünü paylaştı.

Sel felaketi sonrasında Maliye Bakanlığının vergi kanunlarının uygulanması bakımından mücbir sebep hali olduğunu hemen ilan ettiğini hatırlatan Palandöken, “Vergi yönüyle söz konusu ilçelerde beyannamelerin verilme süresi 15 Mart 2016 günü sonuna kadar ertelendi. Zarar gören esnaf ve sanatkarın tekrar tezgahını temizleyip, hizmet verebilmesi için başka desteklere de ihtiyaç var. Ödeyemeyeceği çekler ve senetler nedeniyle kara listeye girmemesi için Merkez Bankasına, BDDK’ya, Bankalar Birliğine, ayrıca Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile kullandırılan kredi vadelerinin ötelenmesi için Hazine Müsteşarlığına resmi olarak başvurularımızı yaptık” değerlendirmesinde bulundu.

SGK’ya ödenen primlerin ertelenmesi için esnaf ve sanatkarın bizzat kurum müdürlüklerine başvurmaları gerektiğini anımsatan Palandöken, şu ifadeleri kullandı:

“Sel felaketi nedeniyle prim ödeme aczine düştüklerini belgelemeleri kaydıyla olayın meydana geldiği tarihten itibaren üç ay içinde talepte bulunmaları ve yapılacak inceleme sonucu zarar gördüğü anlaşılması halinde, afet tarihinden önce ödeme süresi dolmuş mevcut prim borçları ile afetin meydana geldiği tarihten itibaren tahakkuk edecek üç aylık prim borçları, olayın meydana geldiği tarihten itibaren bir yıla kadar ertelenebilir. Esnafımız haklarını kullanıp bir an önce başvurusunu yapmalı.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X