‘O zarf açılmadan geri verilecek’

AB Bakanı Bozkır, AP’nin 1915 olaylarına dair karar tasarısını kabul etmesi hakkında, “Bu kararı Daimi Temsilcimiz Selim Yener’e verecekler. O da zarfı açmadan geri verecek” dedi.

‘O zarf açılmadan geri verilecek’

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, CNN Türk’te gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, 1915 olaylarının 100. yılı olması nedeniyle çeşitli etkinlikler yapılacağını zaten bildiklerini, AP’nin tasarısının da bunlardan biri olduğunu söyledi. Parlamentoyu, “100 ülkeden insanın geldiği ve parti disiplini olmayan herkesin çıkıp öneri verebileceği sirk” olarak niteleyen Bozkır, AP’nin kararlarının hiçbir bağlayıcı etkisi olmadığını vurguladı. 

Konunun Türkiye için çok hassas olması nedeniyle tepki koyduklarını bildiren Bozkır, kararın Türkiye’nin AB Nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Selim Yener’e verileceğini belirterek, “O da zarfı açmadan geri verecek. Kıymeti bundan ibarettir. Ama gerçekten siyasete tarih alet edilmiştir” diye konuştu.

 

Bozkır, Türkiye için bu kararın yok hükmünde olduğunu ve hiçbir geçerliliğinin de olmadığını belirterek, “Her ülke böyle bir karar aldığı zaman Türkiye ile ikili ilişkilerinde karşılaşacağı sorunları hesaba katmak mecburiyetindedir” şeklinde konuştu.

“İşimiz devlet olarak karşıtlarımızla konuşmak”

Bozkır, Ermeni diasporasının Kim Kardashian gibi magazin dünyasından bazı ünlüleri kullandığının hatırlatılması üzerine, Türkiye’nin vakur bir devlet olduğunun altını çizdi. Bozkır, “Biz diaspora değiliz, biz bir devletiz ve diasporanın başvurduğu yöntemlere başvurmayı zul addederiz. Bizim işimiz devlet olarak karşıtlarımızla konuşmak. Tarihçilerimiz, akademisyenlerimiz konuşur” değerlendirmesini yaptı.

“Obama’nın bu tuzağa düşmeyeceğine inanıyorum”

Volkan Bozkır, ABD Başkanı Barack Obama’nın da bütün dünya sorunlarıyla ilgili önemli aşamalar kaydedecek bir ortamda Türkiye’yi kıracak bir ifade kullanmayacağına olan inancını dile getirdi. Bozkır, “ABD bugüne kadar hep akıllı bir devlet olmuştur. Ben ABD Başkanı’nın bu tuzağa düşmeyeceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı. 

“Muhalefet sessiz kalmamalı”

Muhalefetin, 1915 olaylarıyla ilgili Papa Franciscus’un açıklamaları ve Avrupa Parlamentosu’nun kararına sessiz kalmasını eleştiren Bozkır, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuyla ilgili açıklama yapmamasını da hayretle karşıladığını dile getirdi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X