Obama BM`yi bekliyor

Ortadoğu için tehdit oluşturan IŞİD`in kontrol edilmezse ABD için de tehdit oluşturacağını belirten Obama, IŞİD`i yok etmek için dünyanın ABD`ye, ABD`nin de askerlerine güvendiğini söyledi.

Obama BM`yi bekliyor
HABERİ PAYLAŞ
ABD’nin IŞİD’i önce etkisizleştirmek sonra da yok etmek için dost ve müttefik ülkeler ile işbirliğini sürdürdüğünü belirten ABD Başkanı Barack Obama, “Amerikan pilotları, Irak’ta bu teröristlere karşı 170’i aşkın hava saldırısı gerçekleştirdi. Şimdi bu hava saldırılarında Fransa da bize katıldı. Bu teröristlere karşı, Irak yada Suriye’de harekete geçmek için tereddüt etmeyeceğiz’ diye konuştu.
 
LİDERLİK EDECEĞİZ…
 
Bunun tek başına ABD’nin savaşı olmadığının altını çizen Obama, Amerikan askerlerini Irak yada Suriye topraklarına savaşa yollamayacağının bir kez daha vurguladı. Obama, ‘Hava gücü kullanacağız, ortaklarımıza ekipman ve eğitim desteği sağlayacağız. Tavsiyelerde bulunup yardımcı olacağız. Bu mücadelede geniş bir uluslararası koalisyona liderlik edeceğiz. Bu ABD’nin IŞİD ile mücadelesi değil, bu bölge insanlarının, dünyanın IŞİD ile mücadelesi’ dedi.
 
Şimdiye kadar 40’ı aşkın ülkenin IŞİD’e karşı geniş çaplı mücadele için yardım önerisinde bulunduğunu bildiren Obama, bunun muharebe güçleri, hava baldırısı, insani yardım, eğitim ve ekipmen desteği içerdiğini kaydetti. Obama, IŞİD’e karşı tam olarak atağa geçmek için, önümüzdeki hafta New York’ta başlayacak Birleşmiş Milletler Genel Kurul toplantılarını beklediğinin de sinyalini verdi.
 
DÜNYA GÜVENİYOR…
 
Türkiye’yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın temsil edeceği, 160’a yakın devlet yada hükümet başkanının zirve için New York’a geleceği toplantılarda, IŞİD tehdidine karşı koalisyona daha çok ülkeden destek isteyeceğini belirten Obama, ‘Ne zaman tehdit edilse, ne zaman yardıma ihtiyacı olsa dünya ABD’ye güveniyor, ABD de askerlerine güveniyor. Amerikan halkı askerlerimizi ve ailelerini desteklemek için kenetlenmiş bulunuyor’ diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X