Obama yönetimine ‘ikiyüzlülük’ suçlaması

Cumhuriyetçi Parti başkan aday adaylarından Ben Carson, Başkan Barack Obama’nın Meksika sınırını kontrol edememesine rağmen Türkiye’den Suriye sınırını kapatmasını istemesinin “ikiyüzlülük” olduğunu iddia etti.

Obama yönetimine ‘ikiyüzlülük’ suçlaması

Ürdün’deki mülteci kamplarında incelemeler yaptıktan sonra döndüğü ABD’de bir televizyon kanalına konuşan Carson, DAİŞ üyesi teröristlerin Türkiye-Suriye sınırından girip çıktıkları iddialarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin Suriye sınırlarını kapatmasının teröristlerin geçişinin engellenmesi açısından iyi olacağını savunan Carson ancak ABD’nin sınırlarının “tamamen yol geçen hanı” durumunda olduğunu ve teröristlerin Meksika’dan ABD’ye de kolayca girebileceğini söyledi.

Obama’nın Türkiye’ye tavsiyelerde bulunduğunu ancak kendi sorumluluğunu yerine getirmediğini öne süren Carson, “Kendi sınırlarımızı kapatıp Amerikalıların hayatını koruyamazken buradan oturup bilmiş bir şekilde ‘sınırlarınızı kapatmalısınız’ demek ikiyüzlülüğün zirvesidir” ifadelerini kullandı.

Ürdün ziyaretine de değinen Carson, Ürdünlülerin cömert bir şekilde kalplerini ve kapılarını sığınmacılara açtıklarını ancak bunu sürdürecek maddi imkanlarının olmadığını kaydederek, sığınmacı kamplarının daha fazla fona ihtiyacı olduğunu vurguladı.

The Wall Street Journal gazetesi, geçen hafta yayınladığı haberinde Obama yönetiminin, Türkiye’den Suriye sınırını kapatmak için bölgeye daha fazla asker konuşlandırmasını istediğini ileri sürmüştü.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X