Obama’ya ‘CIA işkencecilerini yargıla’ çağrısı

İnsan Hakları İzleme Örgütü, ABD Başkanı Obama’dan, CIA’in 11 Eylül saldırılarından sonra uyguladığı işkence dolayısıyla Bush ve Cheney dahil 21 eski yetkilinin yargılanmasını istedi.

Obama’ya ‘CIA işkencecilerini yargıla’ çağrısı

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), ABD yönetiminin, Merkezi Haber Alma Teşkilatı’nın (CIA) 11 Eylül saldırılarından sonra terör şüphelilerine uyguladığı işkence dolayısıyla eski başkanlardan George W. Bush ve yardımcısı Dick Cheney de dahil birçok yetkiliyi mahkemeye çıkartması gerektiğini belirtti.

HRW İcra Direktörü Kenneth Roth ve Ulusal Güvenlik Uzmanı Laura Pitter, “Daha fazla mazeret yok: CIA işkencelerine adalet için yol haritası” başlığı altında hazırladıkları raporla ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Roth, Obama yönetiminin, Bush döneminde yönetimde görev alan Amerikalı 21 eski yetkiliyi adalet karşısına çıkarması gerektiğini kaydederek, “George Bush ve Dick Cheney dahil bu kişiler hakkında soruşturma yapılmaması durumunda Obama’nın mirası zehirlenecektir” ifadesini kullandı.

Raporda, işkenceyi doğrudan uygulayan görevlilerden işkencenin yapılmasını onaylayan yetkililere kadar birçok kişiyi mercek altına aldıklarını dile getiren Roth, bazı daha düşük konumdaki yetkililerin kendilerine verilen emirlerin yetki sınırlarını aşmasının da söz konusu olduğunu savundu.

Roth, “Gerek emri veren, gerekse yapılan işkencenin meşruiyetini sağlamaya çalışan birçok görevlinin rolünü inceledik. Fakat kendilerine verilen resmi emri aşarak bunun ötesine geçen daha düşük seviyedeki görevlileri ve işkenceyi yapan kişileri de incelemek önemli” ifadesini kullandı.

“İşkenceye maruz kalanların görüşleri hala kayıtlarda yok”

HRW ulusal güvenlik uzmanı Laura Pitter da CIA’in uyguladığı işkence tekniklerine tepki göstererek, ABD ceza kuralları altında “ölüm orucunda olanların zorla makattan beslenmesi gibi tecavüz ve cinsel saldırıların” gerçekleştiğini bilmediklerini söyledi.

Pitter, işkence yöntemlerine dair hazırlanan daha önceki raporların CIA kayıtları üzerinden derlendiğini ve raporlarda işkenceye maruz kalanların görüşlerinin yer almadığına dikkati çekti.

Geçen sene ABD Senatosu tarafından 11 Eylül saldırıları sonrası kullanılan sorgu tekniklerini anlatan raporun CIA’in kendi kayıtlarındaki açıklamalar üzerinden hazırlandığını hatırlatan Pitter, “İşkenceye maruz kalanların görüşleri hala kayıtlarda yok. Onların sözlerini de dinlemek lazım” önerisinde bulundu.

ABD Senatosu, 9 Aralık 2014’te 6 bin sayfalık işkence raporunun kamuya duyurulan 528 sayfalık özet bölümünde, CIA’in terör şüphelilerine, “cinayet, komplo ve cinsel taciz” dışında “makattan yemek ve su verme, böcek dolu kutuya hapsetme, dışkılarını üzerilerine yapmaya zorlama” gibi işkence yöntemlerini uyguladığı açıklamıştı.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X