Öğrencileri gururlandıran gezi

Osmangazi Belediyesi’nin, okullarında başarılı olan 15 bin öğrenciyi zaferin 100. yılında Çanakkale şehitleriyle buluşturduğu geziler sürüyor.

Öğrencileri gururlandıran gezi

“Geleceğimiz Tarihle Buluşuyor” adıyla gerçekleştirilen gezi kapsamında Çanakkale’ye giden, TOKİ Cahit Zarifoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Albayrak’ın da refakat ettiği gezide, Gelibolu Yarımadasındaki şehitlikleri ziyaret ederek, şehit ataları için dualar etti.

 

Sabah saat 7’de okullarından otobüslere binen öğrenciler ve onlara refakat eden öğretmenleri, feribotla geçtikleri Gelibolu yarımadasında ilk olarak, 215 kiloluk top mermisini tek başına kaldırarak İngiliz zırhlısı Ocean’ı boğazın serin sularına gömen, yenilmez denilen müttefik donanmasını bozguna uğratarak savaşın kaderini değiştiren Seyit Onbaşı’nın anıtını ziyaret etti. Daha sonra Namazgah Tabyalarını gezen öğrenciler, tabyalardaki topla bol bol hatıra fotoğrafları çekildi. 

Ardından,  gezi boyunca kendilerine refakat eden ve gezdikleri yerler hakkında ayrıntılı bir şekilde bilgi veren rehberler eşliğinde Şahindere Şehitliği, Şehitler Abidesi, Meçhul Asker Anıtı, 57. Alay Şehitliği ve Conk Bayırını da ziyaret eden öğrenciler, savaşın yaşandığı yıllarda kazılmış siperlere girerek, destansı zaferin kahramanları olan atalarının yaşadığı duyguları hissetme imkanı buldu.  

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X