Okul müdür ve yardımcıları Danıştay kararıyla değişecek

Türk Eğitim-Sen’in açtığı davayı karara bağlayan Danıştay, bulundukları bölgede 6 aydan az görev yapan şube müdürlerinin “okul müdürlerine puan vermeleri”ne ilişkin işlemlerinin yürütmesini durdurdu.

Okul müdür ve yardımcıları Danıştay kararıyla değişecek

Okul müdürlerinin hiçbir kıstas olmaksızın müdür yardımcılarını belirleme yetkileri de iptal eden Danıştay, müdür yardımcılarının 4 yılda bir değişecek müdürle birlikte değişmelerine ilişkin yönetmelik maddesi de iptal etti.

100 BİN KİŞİYİ İLGİLENDİRİYOR

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, hem görevde bulunan hem de bir süre önce görevden alınan yaklaşık 100 bin müdür ve müdür yardımcısını ilgilendiren bir karara imza atmış oldu. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmeliğin bazı maddelerini iptal kararı, görevde olan yaklaşık 10 bin müdür ve 40 bin müdür yardımcısı ile görevden alınan müdür ve müdür yardımcılarını ilgilendiriyor.

İŞTE O KARARLAR

Danıştay’ın yaklaşık 100 bin kişiyi ilgilendiren kararında şu iptaller var: “Şube müdürlerinin okul müdürlerine puan verebilmesi için o ilçede en az 6 ay çalışması gerekir. Okul müdürleri, hiçbir kriter olmaksızın müdür yardımcılarını belirleme yetkisine sahip olamaz; Başarı, kıdem, performans gibi kıstaslar olması gerekir. Okul müdürlerinin görev süresi asgari 4 yıl olarak belirlenmesi gibi, müdür yardımcıları için de çalışma süresi belirlenmelidir. ”

KARAR ŞUBATTA ALINDI AMA SEÇİM SONRASI AÇIKLANDI

KESK’e bağlı Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, Danıştay kararının derhal uygulanması gerektiğini belirterek, “Danıştay bu kararı şubat ayında almış ama yeni açıklıyor. Bu çok manidar. Bakanlığın, dava açan müdürlerden başlayarak Danıştay kararının gereğini yerine getirmesini bekliyoruz” dedi.

BURSA’DA 286 OKUL MÜDÜRÜ GÖREVİNE İADE EDİLMELİ

Türk Eğitim-Sen Bursa 2 No’lu Şube Başkanı Fatih Gümüş, Danıştay kararını şöyle değerlendirdi: “Görevinden alınan idareciler eski görev yerlerine geri döndürülmelidir. Aynı şekilde, boş bulunan normlar duyuruya çıkarılmadan, objektif kıstaslar gözetilmeden, eğitim kurumu müdürünün inhası ve il milli eğitim müdürünün teklifi üzerine valinin onayıyla gerçekleştirilen müdür yardımcısı görevlendirmeleri de iptal olmalıdır. Kararların uygulanmasının takipçisi olacağız. Ülke genelinde 8 bin 403, Bursa’da ise 286 okul müdürünün göreve dönmesi gerekir. Bakanlığın mahkeme kararını 30 gün içinde uygulaması şart.”

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X