Olay açıklama: Kürdistan`ın sınırını çizdik

Musul’un Zumar nahiyesi sınırında bulunan Peşmerge Güçleri Komutanı, “Kürtler olarak Kürdistan’ın Irak’la sınırını Zumar’da çizdik” dedi.

Olay açıklama: Kürdistan`ın sınırını çizdik
Peşmerge güçleri Musul’un Zumar nahiyesine 25 Ekim’de yaptığı operasyonda, IŞİD bölgeyi IŞİD’den almıştı. Musul’un Zumar nahiyesi sınırında bulunan Peşmerge Güçleri Komutanı, “Kürtler olarak Kürdistan’ın Irak’la sınırını Zumar’da çizdik” dedi.
 
GERİ ADIM ATILMAYACAK
 
Irak Kürdistan bölgesinde yayın yapan Rûdaw televiyonunun haberine göre, Zumar’da atılan bu adım, Kürdistan Bölgesi’nin Irak’a karşı çizdiği ilk sınır hattı özelliğini taşıyor. Peşmerge komutanına göre, çizilen bu sınırdan geri adım atılmayacak.
 
PETROL ZENGİNİ
 
IŞİD, Zumar’da yenilip çekilirken birçok evi harabeye çevirip çekildi. Evlerini bu halde gören nahiye halkı, IŞİD’le işbirliği yapıp Kürtler’in ölümüne sebep olan Arapların Zumar’a dönmelerini istemiyor.
 
Musul’un kuzeydoğusundaki petrol zengini Zumar nahiyesi, IŞİD’in elinde bulunan Hogne kasabasına 3 kilometre uzaklıkta bulunuyor.
 
Zumar’ın kurtarılmasından sonra, IŞİD’le işbirliği yapan Araplar ve Kürtler nahiyeden kaçmıştı.
 
Öte yandan peşmerge komutanının bu açıklamasına Irak hükümetinin ne tepki vereceği ise merak konusu oldu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X