Ölümle yüz yüze

Suriye’de açlıktan ölenlerin olduğu rapor edilen Madaya kasabasında ölümle yüz yüze olan 400 kişinin acilen tahliye edilmesi gerektiği bildirildi.

Ölümle yüz yüze

Suriye’de en çok acı çeken, savaşan taraflar arasında sıkışıp kalan sivil halk. Bunun acı örneklerinden biri Madaya oldu. Kente aylar sonra girebilen yardım ekipleri, karşı karşıya kaldığı tablo karşısında şoka uğradı. 

Uluslararası yardım örgütleri, BM’nin öncülüğünde Madayalılara yardım malzemelerini sıkı güvenlik önlemleri ulaştırdı. Aylardır temel ihtiyaçlarını karşılayamayan kasaba halkı için yardım konvoyu küçük bir umut oldu. Kente toplam 330 ton gıda ve tıbbi malzeme götürüldüğü belirtildi. Ancak bu miktarın 40 bin kişinin yaşadığı kente sadece 40 gün yeteceği tahmin ediliyor. Madaya’daki insani dramla ilgili BM Güvenlik Konseyi üyeleri bilgilendirildi. Yardım örgütleri, 400 kişinin açlıktan ölmek üzere olduğunu ve tahliye edilmeleri gerektiğini aktardı.

ÇOK ACİL

Madaya’daki insanlık dramını acil toplantıda ele alan BM kasabadan yüzlerce kişinin acilen tahliye edilmesi gerektiğini duyurdu. BM Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O’Brien, ‘Bölgeden ivedilikle tahliye edilmesi gereken yaklaşık 400 kişi tespit ettik. Bu kişilerin en kısa zamanda tedavi altına alınması için bir an önce gerekenin yapılması lazım, aksi takdirde bu kişiler hayatlarını kaybetme riskiyle karşı karşıyalar’ dedi. 

Şam yönetimiyse Madaya’daki durumla ilgili yöneltilen suçlamaları reddetti. Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, ‘Madaya’daki insani durumla ilgili bilgiler yanlış. Suriye hükümeti hiçbir insani yardım konvoyunu durdurmadı, tam aksine biz birçok konvoy gönderdik ve BM’den de daha fazla göndermesini istedik’ dedi.

 

Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç konvoyları Şam yakınındaki Madaya’nın yanı sıra ülkenin kuzeyinde Fua ve Kefraya kasabalarına da yardım ulaştırdı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X