Ömer Çelik’ten önemli açıklamalar

AK Parti MYK sonrası sözcü Ömer Çelik’ten önemli açıklamalar…

Ömer Çelik’ten önemli açıklamalar

Ömer Çelik’in açıklamalarından satır başları şöyle:

Bütçe görüşmeleri kapsamlı bir şekilde değerlendiriliyor.

TERÖRLE MÜCADELE

Polisimizin, jandarmamızın, silahlı kuvvetlerimizin kendi bölgelerinde yürüttüğü mücadele devam ediyor. Terörle mücadeledeki gayretli mücadele kesintisiz bir şekilde devam ediyor. Suriye örneğinde gördüğünüz gibi terör örgütü her türlü kılığa girebilen bir yapıya sahip.
PKK terör örgütü bölge için ana istikrarsızlık unsuru olmaya devam ediyor. Suriye’nin kuzeyinde DEAŞ ile mücadele adı altında yerleşmeye çalışıyorlardı. Fırat Kalkanı ve diğer harekatlar olmasaydı bugün bir terör devletçiği kurulmuş olacaktı.  Türkiye Kobani’deki kardeşlerine kapısını açarak onları ölümden kurtarmıştır. PKK yerleşik tüm halklara düşmanlık yapıyor. Güvenlik güçlerimize teşekkür ediyoruz. Terör örgüte ile mücadele hiçbir gevşeme olmadan 7 24 kesintisiz devam edecektir. DEAŞ ile  gerçekten mücadele eden güç Türk Silahlı Kuvvetleridir. Birilerinin PKK terör örgütünü meşrulaştırmak için DEAŞ’ı kullanması bu çifte standardın örneğidir. Yeri geldiğinde PKK’lıların DEAŞ militanlarını serbest bıraktığını gördük.

KORONAVİRÜS SALGINI

Türkiye etkin bir mücadele ortaya koydu. Bugün yine çeşitli açıklamalar oldu. Bekleneceği üzere CHP’den açıklamalar geldi. Onlardan bir hakkaniyet beklemiyoruz. Başka bir paralel evrende yaşıyorlar. Şimdi ortaya çıkan haberler; bu virüsün mutasyona uğradığını şeklinde değerlendirme konusu oldu. Ülkemiz de İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika ile uçuşlarını durdurdu. Gerekli tüm tedbirler alınacaktır. Tedbirlerin alınmasıyla rakamlar da düşmeye başladı. Sağlık çalışanlarımız çok büyük fedakarlık gösterdi, göstermeye devam ediyor. Onların statüleri için çalışmaların hızlandırılması bizim de takip ettiğimiz bir konu.

Maske mesafe ve temizlik, zorunlu olmadıkça evden çıkmamak şeklinde mücadele edeceğiz. Herkese bir kez daha arz ediyoruz lütfen bu yasaklara ve kullara tam olarak uyarak, sağlık sisteminin üzerindeki yükün azalması için gayret gösterelim.

AZERBAYCAN’IN KARABAĞ ZAFERİ

Azerbaycan zaferi sonrası yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Azerbaycan’ın kendisine ait olan topraklarını yeniden alması birçok ülkeyi rahatsız ediyor. Bizce geçersiz tehditler savuranlar var. Son olarak Belçika’nın aldığı bir karar oldu. Bu karar tasarısının hiçbir hükmü yoktur. Haksız ve hakkaniyetsiz bir tasarıdır. Gayrimeşrudur. Belçika mahkemelerinin daha önce PKK ile aldığı kararlar da yine ortadadır. Hukuki bir motivasyonla hareket etmediklerini ortaya koyuyor. Minsk grubu içinde Fransa’nın Türkiye karşıtı konumlandırmaya çalışan bir tutumu var. Türkiye nerede duruyorsa onun tam karşısında konumlanmaya çalışıyorlar.

Türkiye’nin büyük mirası açısından sevindiren haberler var. UNESCO’nun temsili listesine Türkiye’nin yaptığı katkı 20’ye ulaştı. Minyatür sanatı ve Mangala oyunudur. somut olmayan kültürel miras olarak UNESCO tarafından kabul edildi. Kıymetli bir konu. Emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür etmek istiyoruz.

KILIÇDAROĞLU’NUN AÇIKLAMALARI

Kılıçdaroğlu’nun tehdit sırası, çiftçilere gelmiş. Daha önce işçiler, daha sonra öğretmenleri tehdit etmişti. Şimdi sıra çiftçilere gelmiş.
Ama artık bunlar yadırganmaz hale geldi. Bir takım politikaları eleştirebilir. Eleştiri ile husumet arasına düzgün çizgiler çekilirse eleştiri
demokrasinin olmazsa olmazıdır. Bu siyaset tarzı sağlıklı bir siyaset tarzı değil. Sonra çıkıp kutuplaşmadan bahsedeceksiniz. Bir partinin politikalarını başka, oy veren vatandaşları tehdit etmek başka. Hiç kimse milletin üstünde değildir.

SORU – CEVAP

(Muhalefetin dış politika eleştirisi) Her ülkenin dışişleri bir geleneğe bağlıdır diye bir şey yoktur. Türk hariciyesi dünyada sayılı gelenekler arasındadır. Türk Hariciyesi için ifade kanalları açıldı. En verimli dönemleri bizim dönemimizdedir. Gurur duyuyoruz. Türk hariciyesinde devrimci adımlar atıldı. Şunu söylüyorlar, ‘Bazen siyasilerden büyükelçi atanıyor’. Türkiye demokratik bir cumhuriyet, bürokratik bir cumhuriyet değil. Tabii siyasi irade siyasilerden de atar, iş adamını da atayabilir, Türk diplomatlarından da faydalanabilir ama bu hariciyenin yapısının bozulması anlamına gelmiyor.

(Çıplak arama iddiası) Bizim dönemimiz işkenceye sıfır toleranstır. İnsan haysiyetini ayaklar altına alan her türlü şeyin karşısındayız.
Ellerinde bilgi belge varsa üstüne gideriz.  İftira mekanizmasına dönüşmüş bazı hesaplar var. Arama prosedürleri AİHM ve AYM kararlarına, diğer içtihatlara uygun yapılıyor ve her gün denetleniyor.

(Bahçeli’nin HDP açıklamaları) Sivil siyasetin gücünün korunması, parti kapatmayı zorlaştıran sistemi bizim getirdiğimiz bir şeydir. Burada esas olan vatandaş iradesinin siyasete tam olarak yansımasıdır. Bir parti hukukun dışına çıkıyorsa ve bunu açıkça söylüyorsa, bu durumda demokratik sistem çaresiz değildir. Diyelim bir siyasetçi bir parti kurdu, diyor ki ‘DEAŞ terör örgütü değildir, biz sırtımızı DEAŞ’a dayadık’ diyor. Buna susulacak mı? Partilerin görevi demokrasiyi korumaktır. MYK’da herhangi bir değerlendirme yapılmadı ben size genel çerçeveyi çiziyorum.

(CHP’de taciz iddiaları) Taciz meselesinde geçen hafta susmayın demiştik. Şimdi kurumsal bir suskunluğa dönüştü. Bu olaylar karşısında susulmasının siyasi ahlak açısından kabul edilemez olduğunu söylüyorlar. Kadın onuru karşısında susanın siyasi ahlaktan bahsetmesi söz konusu olabilir mi? Mağdurlar zulme uğramış. Biz size mağdurun adresini ismini verin demiyoruz. Siz mağdurun hakkına sahip çıkmadığınız zaman asıl travmayı yaratıyorsunuz.

(AİHM’nin Demirtaş kararı) AİHM kararı sıcak bir karar. Gerekçeli karar 100-150 sayfalık bir karar. Hukuk sistemimiz değerlendirecek. Buna göre bir yaklaşım geliştirilecek.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X