Ömrü bir günlük kelebekler fotoğraf karelerinde yaşayacak

Uludağ’da yaşayan ve ömürleri bir gün olan kelebekler fotoğraf karelerinde yaşayacak.

Ömrü bir günlük kelebekler fotoğraf karelerinde yaşayacak
HABERİ PAYLAŞ

Fotoğraf sanatçısı Orhan Turhan, sadece Uludağ’da yaz aylarında ortaya çıkan ve sadece bir gün hayatta kalabilen Apollo kelebeğini fotoğrafla ölümsüzleştirdi. Yaz aylarında Uludağ’ın zirvesinde görülebilen nadide kelebekleri ölümsüzleştirmek isteyen fotoğraf sanatçıları adeta bir biriyle yarışıyor. Temmuz ve ağustos aylarında görülebilen Türkiye’nin “en büyük” kelebeği Apollo, sahiplenmeyi ve korunmayı bekliyor.

Uludağ’ın gizli kalan güzelliklerini ortaya çıkarmak için Uludağ Soğukpınar mevkiinde kamp kuran fotoğraf sanatçısı Orhan Turhan, makro olarak görüntülediği Apollo kelebeğinin güzelliklerini yeniden gözler önüne serdi. Kelebeklerin yapılarının yeryüzünde karşılaştıkları her engeli aşacak şekilde olduğunu belirten Turhan, ”Kısacık ömrü ile pek çok romana, tiyatro eserine ve hatta beyaz perdeye konu olmuştur kelebekler. Kelebeğin ömrü kadar kısa sürdü deriz bir iş yaparken. Doğada rengarenk kanatlarıyla gördüğümüz, bizim kelebek olarak tanıdığımız hali, ömrünün ölümüne yakın son aşamasıdır, yaşlandıkça güzelleşir ve mükemmele ulaşır kelebek. Uludağ’da özellikle Aras vadisi ile Kar Çukuru arasındaki alanlarda beyaz üzerine kırmızı benekleri ile dikkat çeken Apollo, göz alıcı güzelliği ile gören herkesi kendisine hayran bırakıyor” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X