Ona ‘uzun ince bir yol’dan ulaşılacak

‘Uzun ince yol’daki yürüyüşünü 46 yıl önce tamamlayan büyük Türk ozanı Âşık Veysel anısına Sivrialan’da müze haline getirilen evi, kabri ve elleriyle diktiği elmalardan oluşturduğu bahçe arasında bir yürüyüş yolu yapılacak.

Ona ‘uzun ince bir yol’dan ulaşılacak
HABERİ PAYLAŞ

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı’nca (TÜRKSOY) 2019’un Âşık Veysel yılı ilan edilmesi dolayısıyla ünlü ozan, yıl boyunca konserler, resim sergileri, sempozyumlar ve öğrenci buluşmalarıyla anılacak.

‘Dava insanlık davası’, ‘Gel birlik kavline girelim kardeş’, ‘Benim sadık yarim kara topraktır’, ‘Güzelliğin on par’etmez bu bendeki aşk olmasa’ dizeleriyle her kesimden insanın kalbinde yer edinen Âşık Veysel’in yâd edileceği etkinliklerde, ‘aşk’ vurgusu yapılacak. Âşık Veysel’in Atatürk’ü görmek için Ankara’ya yaptığı yolculuğunun anlatılacağı bir film planlanırken torunu Gündüz Şatıroğlu da dedesiyle ilgili iki kitabı okuyucunun ilgisine sunmaya hazırlanıyor.

GÜRAY MÜZEDE VEYSEL TÜRKÜLERİ…

Âşık Veysel’in torunu Gündüz Şatıroğlu, TÜRKSOY’un 2019’u Âşık Veysel ve İmameddin Nesimi yılı ilan ettiğini söyledi. Şatıroğlu, Âşık Veysel Kültür Derneği ve aile olarak bu sürece ellerinden gelen katkıyı vermeyi istediklerini belirterek, bu yıl birçok projenin hayata geçirileceğini bildirdi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, TÜRKSOY ve Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi işbirliğiyle 4-7 Nisan’da bir sempozyum düzenleyeceklerini anlatan Şatıroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Nevşehir’de kayalara oyulmuş Güray Müze’de Âşık Veysel türküleri yankılansın istedik. Ressam Funda Tuncel İyce’nin resimleriyle bezenen bir sergi ile üniversite gençleriyle bir buluşma gerçekleştireceğiz. Bunu ilk önce senfonik bir konser olarak düşünmüştük ama Âşık Veysel her şeyiyle yalın bir insan. Eserlerinde de çok yalın vermiş mesajları. Güray Müze’de, o kayalarda yankılanan aşkın sesi, en yalın haliyle saz ve ses olmalı diye düşündük. Cengiz Özkan’ı davet ettik konsere. Ben de orada dedemi anlatacağım.’

UZUN İNCE YÜRÜYÜŞ YOLU…

Şatıroğlu, Âşık Veysel’in kabrinin ve müze haline getirilen evinin bulunduğu Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyü’ne, dedesinin anısına bir yürüyüş yolu yapmayı planladıklarını bildirdi. Âşık Veysel’in kabrinin restorasyonu için Ankara Kiwanis Kulübünden mimar Ünal Peker ve ODTÜ Mimarlık Fakültesinden bir grupla Sivrialan köyüne gittiklerini anlatan Şatıroğlu, şöyle konuştu: ‘Bahçesi var, müze var, kabir var. Bunlar bir bütün olarak düşünülebilir, müzeden kabre, kabirden Âşık Veysel’in kendi elleriyle diktiği elma bahçesine bir yürüyüş yolu yapalım dedik. Hatta orada figüratif bazı heykeller  de düşündük. Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden Ercan Yılmaz Hocamızın fikriydi. Uzun soluklu bu proje, hem Sivrialanı ve Şarkışla’yı çekim merkezi haline getirecek hem de Âşık Veysel’i daha çok insanla buluşturacak diye düşünüyoruz.’

AŞIK VEYSEL’İN FİLMİ…

Âşık Veysel ile ilgili daha önce bir film çekildiğini hatırlatan Şatıroğlu, yeni bir film projesi üzerinde çalışıldığını bildirdi. Şatıroğlu, ‘Dedemin, Atatürk’e, Ankara’ya yolculuğunu ağırlıklı olarak anlatan bir proje bu. Nasıl Cumhuriyet ozanı, Âşık Veysel oldu, onu farklı bir yönüyle anlatacak. Aşkı da beraberinde anlatacak. Âşık Veysel’in biriktirdikleri aşk üzerine. Cumhuriyet de bir aşk çünkü. Bu, zaman zaman ‘flashback’lerle aşklarına dönerek Âşık Veysel’in bu yolculukta nasıl hedefe ulaştığını, ulaşma iradesini anlatan bir film olacak’ ifadelerini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X