Örgütlenme masaya yatırıldı

Nilüfer Kent Konseyi 13. Olağan Genel Kurulu’nda düzenlenen panelde ‘Mahalle örgütlenmesi ve katılım hakkı’ ele alındı.

Örgütlenme masaya yatırıldı

Panelde demokrasi örneği Mahalle Komiteleri örnek gösterildi.  Nazım Hikmet Kültürevi’nde yapılan genel kurulunda Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Şazi Çavuşoğlu’nun açılış konuşmasının ardından kürsüye çıkan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey demokrasi vurgusu yaptı. Demokrasinin kolay olmadığını, kaydeden Başkan Mustafa Bozbey, ‘Bizim demokrasi anlayışımız insan hakları, hoşgörü, özgürlük dayanışmadır’ dedi. 

Nilüfer’de demokrasinin en güzel örneklerinden mahalle komitelerine dikkat çeken Başkan Bozbey şöyle devam etti:

‘Mahalle Komitesi sürecine başlarken çok zorluk yaşadık. Demokrasinin evden sokağa, sokaktan kente, kentten ülkeye yayılması zordur. Biz Nilüfer Belediyesi olarak bu yola tüm halkımıza güvenerek çıktık ve ışığı yaktık. Nilüfer’in yönetim anlayışı tüm ülkeye örnek oluyor. Nilüfer’i yönetirken, en önemli ilkemiz ‘katılımcılık’tır.  2009’dan itibaren, Türkiye’ye yepyeni bir kavramı, Mahalle Komiteleri’ni kazandırdık. ‘Önce insan’ ilkesiyle Nilüfer’i yönetirken, ‘Nilüfer’de yaşayanların sesine kulak verelim’ dedik. Mahallelinin, yapılacak yatırımlar, hizmetler konusunda söz sahibi olmasını sağlamak amacıyla Mahalle Komitelerini Nilüfer Kent Konseyi çatısı altında oluşturduk. Böylelikle demokrasi, Nilüfer’de son dönemde yaptığımız hizmetlerin ilk kaynağı, hatta belirleyicisi oldu. Şimdi hepimizin ortak amacı bu demokratik katılımı ve Nilüfer Kent Konseyi’nin bu kentteki, demokrasiye yönelik katkılarını daha da büyütmek ve geliştirmek olmalıdır.’ 

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X