Orhan Kemal üzerine ilk İngilizce tez

Orhan Kemal’in ‘Bereketli Topraklar Üzerinde’ kitabı için ABD’deki Teksas Üniversitesi’nde tez hazırlandı.

Orhan Kemal üzerine ilk İngilizce tez

Matthew Latham Chovanec ‘İkincil İsyan Olarak Diyalojik Konuşma’ başlığıyla hazırladığı tezinde, 1940-1950 Türkiyesi’nde kırsala giden ve oraların gerçeğini bilmeyen kişilerin yazdıkları metinlerin objektif olmadığını ve kendi perspektiflerinden metinleri kaleme aldıklarını belirtiyor. Bu durumun Orhan Kemal’in eserlerinde farklı olduğunun altını çiziyor. 

Bu farkın Orhan Kemal’in karakterlerinin yaşadığı coğrafyanın diyaloglarını olduğu gibi yansıtması, bu dili roman içinde yetkin bir şekilde kullanmasıyla oluştuğunu vurguluyor.

USTALIKLI DİL

Chovanec tezinde, Orhan Kemal’in dili ustalıkla kullanarak dönemin sosyo-ekonomik buhranını ve bunun Anadolu halkına sirayetini hiçbir etki bırakmadan tüm çıplaklığıyla anlatabilmiş olmasının önemli olduğunu kaydederek, Orhan Kemal’in diğer yazarlar-dışarlıklı yazarlar gibi kendini işçi sınıfının sözcüsü ilan etmediğini, karakterlerin romanda kendi kendilerini anlattığını söylüyor.

Chovanec neden Orhan Kemal üzerine çalıştığını da şöyle açıklıyor: 

“Anadilim Türkçe olmamasına rağmen ‘Bereketli Topraklar Üzerinde’ki diyalogların ne kadar gerçekçi, canlı ve şaşılacak olduğunu anladım. Bu geçmiş dönem romanını incelerken sanki hep Çukurova’da yaşıyordum gibi hissettim. Orhan Kemal’e dair ilk defa İngilizcede yayınlanan bir tezin üstünde benim adımın yazılmış olmasından dolayı onur duydum.”

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X