Ormandan vatandaşa 15 milyon TL gelir

İnegöl Orman İşletme Müdürü Muhammed Çolak, ilçede vatandaşların her yıl orman işçiliğinden 15 milyon TL gelir elde ettiğini söyledi.

Ormandan vatandaşa 15 milyon TL gelir

SADULLAH ORGAN

İnegöl’ün yüzde 46’sının orman olduğunu ifade eden İnegöl Orman İşletme Müdürü Muhammed Çolak, vatandaşın her yıl orman işçiliğinden 15 milyon TL gelir elde ettiğini kaydetti. 

Orman Haftası nedeniyle İnegöl ormanları ile ilgili açıklamalarda bulunan Çolak, odunun günümüzde 6 bin çeşit kullanım alanı olduğunu ifade etti. Ormanın toprağın sigortası olduğunu dile getiren Çolak, “Ülkemizde her yıl 500 milyon ton toprak, erozyonla denize taşınmaktadır. Ülkemizde erozyon Avrupa’dan 12 kat fazladır. Ormanlar su kaynaklarını düzenler, doğal bir su şebekesidir. Ormanlar havayı temizler, gürültüyü önler. Ormanlar, yaban hayatı ve diğer canlılar için barınaktır. Yapraklı ormanlarda 50 kuş türü yaşayabilir” dedi.

ORTALAMANIN ÜZERİNDE

Orman yangınlarının yaklaşık yüzde 95’inin insanlardan yada insanlara bağlı faktörlerden kaynaklandığına dikkat çeken Çolak, Orman yangınlarının Alo 177 orman yangını ihbar telefonuna bildirilmesini istedi. Dünyanın yüzde 29,4’ünün ormanlardan oluştuğuna dikkat çeken İnegöl Orman İşletme Müdürü Muhammed Çolak, Türkiye’nin yüzde 27,6’sının ormanlık alanlardan oluştuğunu bildirdi. Bursa’nın, Türkiye ortalamasına göre ormanlık alanları en yüksek şehirlerden biri olduğunu kaydeden Çolak, Bursa’nın 484 bin 76 hektarını kapsayan yüzde 45’inin ormanlardan oluştuğuna dikkat çekti. İnegöl’deki ormanlık alanların yüzde 46 ile Bursa’dan da iyi durumda olduğunu ifade etti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X