Ormanlar için ceviz fidanı

Yenişehir’de Orman Fidanlık İşletme Şefliği’nce 6 bin adet chandler cinsi ceviz fidanı aşılandı.

Ormanlar için ceviz fidanı

Aşılanan fidanlar gerekli bakımlarının ardından sonbaharda uygun orman alanlarına dikilecek. Geçen yıl 150 bin fidan yetiştirerek diken Yenişehir Orman Fidanlık İşletme Şefliği’nde tarım işçilerinin büyük titizlikle yaptığı aşılama işi tamamlanmak üzere. Aşılama işleminin ardından bakıma alınacak ceviz fidanları kış öncesi gerçek yerlerine dikilecek.

KÖYLÜYE GELİR

Yenişehir Orman Fidanlık İşletme Şefi Volkan Haşimoğlu, “Şu an fidanlar aşılanıyor. Sonbahar aylarına kadar bakımı yapılıyor. Daha sonra Orman Bölge Müdürlüğü sınırlarındaki orman köylerinde uygun orman arazilerine dikiliyor. Orman Bölge Müdürlüğü ekilen fidanların sulama dahil 5 yıl müddetle bakımını yapıyor. 5 yılın sonunda ceviz ağaçları o köye bırakılıyor ve köylüler bu fidanlardan gelir sağlıyor” dedi.

Ceviz haricinde yabani meyve türlerini de yetiştirdiklerini kaydeden Haşimoğlu, “Yabani meyve türlerinden olan erik, muşmula, kiraz, ahlat, alıç, kızılcık, elma gibi meyveleri ağaçlandırma sahalarına karışık dikiyoruz. Böylece yaban hayatı desteklenmiş oluyor” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X