Orta Doğu’da, Barış Ve Adaletin TEK Yolu Türkiye Cumhuriyeti’dir

Atatürk Üniversitesi, Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Savaş Eğilmez, Orta Doğu’da, barış ve adaletin tek yolunun Türkiye Cumhuriyeti olduğunu belirtti.

Orta Doğu’da, Barış Ve Adaletin TEK Yolu Türkiye Cumhuriyeti’dir

Orta Doğu’da yaşayan Müslümanlar, Hıristiyanlar, Yahudiler kısaca her inançtan her mezhepten grupların, Selçuklu çağından itibaren Türklerin hakimiyetinde barış, huzur ve adalet içerisine yaşadıklarını kaydeden Dr. Savaş Eğilmez, “Lakin I. Dünya savaşı ile birlikte bölgedeki tüm değerlerin yerini anarşi ve ölüm aldı. 16 Mayıs 1916 tarihinde İngiliz ve Fransızlar arasında yapılan ve Rus Çarlığı tarafından da onaylanan Sykes-Picot anlaşmasıyla da bugün yaşanan kaosun temelleri atılmış oldu. Bu anlaşmayla batılı devletler, Arapları Osmanlı’dan ayırarak enerji kaynaklarına sahip olmak istiyorlardı. Araplar, Osmanlı içinde tek parça sorunsuz yaşarken, Sykes-Picot sonrası 15 ayrı ülkeye bölündü.” diye konuştu. Bugün, 100 yıl önce yapılan bu anlaşmanın artık işlevini yitirdiğini gören küresel güçlerin yeni bir Sykes-Picot arayışına girdiklerini ifade eden Dr. Savaş Eğilmez, şöyle konuştu: “Bölgeyi iyi bilen analistler, gazeteciler ve araştırmacılar bu anlaşmanın son bulduğunu defalarca dile getirmişlerdir. Hatta anlaşmadan sonra bölgedeki siyasi gelişmeler dikkatle incelendiğinde, Sykes-Picot’un ölü doğmuş olduğunu da rahatlıkla görebilirler. Sadece geçen yıl içerisinde arama motorlarında “Sykes-Picot Bitti” cümlesi 8.600 kez aranmıştır. Bu anlaşmanın başarısızlığı, günümüz Orta Doğu’suna bakan her aklı başında insanın anlayabileceği bir durumdur. Bu anlaşmayla bölgede ortaya çıkarılan Suriye, Irak, Yemen ve Lübnan şimdi dünyanın en sorunlu yerleridir. Bugünkü karışıklığa bakınca, tarihin, ülkelerinin çıkarları doğrultusunda bu anlaşmayı hazırlayan İngiliz Mark Sykes ve Fransız meslektaşı François Georges-Picot’tan intikam aldığını söyleyebiliriz. Bu iki diplomat Hıristiyan dünyanın menfaati için ruhsuz bir anlaşmayla Müslüman bir coğrafyayı büyük bir ateşin içine attılar. Orta Doğu, bugün yaşadığı kaos ve savaşlarla bin yıl öncesine yani Türklerin bölgeye gelmeden önceki durumuna dönmüş durumda. Şimdi de küresel güçler, Orta Doğu için yeni Sykes-Picot hazırlığındalar. 100 yıl öncesinde olduğu gibi bugün de bölgede besledikleri figüranları eliyle, bu Müslüman coğrafyayı yeniden kanla, ölümle şekillendirmeye çalışıyorlar. Küresel güçler, bölgedeki piyonları Esad rejimi, pkk-pyd, daiş terör örgütleri vasıtasıyla enerji kaynaklarını kendi hazinelerine akıtmaya çalışıyorlar. Yeni Sykes-Picot’un yerel piyonları rejim, pkk-pyd ve daiş terör örgütleri, hayata geçirilmesin önündeki tek engel ise Türkiye’dir. Tarih bize Orta Doğu’nun barış dolu geleceğinin tek yolunun Türkiye Cumhuriyeti Devleti olduğunu gösteriyor. Bu bölgede, Türkiye ne kadar etkin olursa, o kadar çok barış ve huzur olacaktır. Türkiye bölgeden ne kadar uzak kalırsa, o kadar çok çatışma ve ölüm olacaktır.”

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X