Osmangazi Meclisi`nde termik santral gerginliği

Osmangazi Belediye Meclis toplantısına DOSAB`ta kurulmaya çalışılan termik santral protestosu damgasını vurdu.

Osmangazi Meclisi`nde termik santral gerginliği
SEYİT GÜNDOĞAN
 
DOSAB’ın kentin göbeğine kurmaya çalıştığı termik santral Osmangazi Belediye Meclisi’nde gerginliğe neden oldu. DOSAB’ta Termik Santrale Hayır Platformu üyesi yaklaşık 20 kişi oturumu izlemek için giydikleri ‘DOSAB Termik Santral’e Hayır’ yazılı yeşil yeleklerle Osmangazi Belediye Meclisi’ne geldi.
 
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, grup üyelerinden üzerlerindeki yelekleri çıkarmaları halinde meclisi izleyebileceklerini belirterek, “Burası eylem değil. Eylemlerinizi dışarıda istediğiniz yerde yapabilirsiniz. Demokratik tepkinizi burada da gösterdiniz. Ancak meclisin çalışabilmesi için üzerinizdeki yazılı yelekleri çıkartmanız gerekir. Yelekleri çıkartarak mecliste oturabilirsiniz. Ancak sizi bu şekilde meclise almayacağım” dedi. Platform üyeleri, yelekleri kesinlikle çıkarmayacaklarını ve meclis böyle takip edecekleri konusunda ısrarlarını sürdürünce Başkan Dündar, oturumu bu şekilde başlatmayacağını ifade ederek, salondan ayrıldı.
 
SALON DIŞINA ÇIKTILAR
 
Tartışmalar yoğunlaşınca salona güvenlik görevlileri geldi. Sözlü tartışmalar devam ettiği sırada AKP Meclis Üyesi Abdullah Karadağ ile CHP Grup Sözcüsü Recep Çohan, CHP İlçe Başkanı bazı CHP’li üyeler ortamı yatıştırmaya çalıştı. Tartışmaların ardından grup, salon dışına çıktı ve belediye önünde basın açıklaması yaptı. Platform adına konuşan KMO Eski Başkanı Ali Uluşahin, Osmangazi Belediyesi sınırları içinde kurulacak olan termik santralin belediye meclisinde tartışılacağı için buraya geldiklerini belirterek, ancak halk olarak sırf üzerlerindeki tişörtler sebebiyle belediye meclis toplantısını dinleme haklarının engellendiğini savundu.
 
Platform üyeleri gittikten sonra oturum tekrar başladı. Gündem maddelerine geçilmeden önce konuyla ilgili muhalefet üyeleri görüşlerini aktardı. İlk sözü alan MHP Grup Sözcü Cemil Aydın, öncelikle insan ve çevre sağlığı açısınrdan olaya bakmak gerektiğini vurgulayarak, “Bursa halkı termik santrale soğuk bakmaktadır” diye konuştu.
 
CHP Grup Sözcüsü Recep Çohan da, santralin kurulma kararı ortadan kalkana kadar her mecliste gündeme getirmeye devam edeceklerinin altını çizerek, “AKP Bursa Milletvekili İsmail Aydın da termik santralin yerinin yanlış olduğunu açıkça söylemişti. Bu projeyi; sadece CHP MHP ya da siyasi partiler değil, STK’lar akademik odalar ve tüm halk istemiyor” dedi.
 
BURSA HALKININ YANINDAYIM
 
Eleştirilere yanıt veren Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da, her zaman Bursa halkının menfaatinin yanında olduğunu defalarca ifade ettiğini kaydederek, “Avrupa’nın bir çok yerinde termik santrallerin akarsuların, yeşil alanların yanında yapıldığını gördük. Önemli olan projeyi doğru yapıp uygulayabilmektir. Bu ülkenin ve kentin menfaati için ne gerekiyorsa o yapılacak. Bir şeye körü körüne karşı olmanın hiç kimseye faydası yok. Biz kimsenin tarafında değiliz. Önemli olan insanların sağlığı ve menfaati. Henüz bir şeye karar verilmiş değil. Biz Bursa’nın menfaatinin yanındayız” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X