Osmangazi`de dönüşümü özel sektör yapacak

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Osmangazi`de hayata geçirecekleri kentsel dönüşümün özel sektör eliyle olacağını söyledi.

Osmangazi`de dönüşümü özel sektör yapacak
İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İşadamları Derneği (İMSİAD) üyeleri ile bir araya gelen Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, yürüttükleri kentsel dönüşüm proje çalışmaları hakkında ayrıntılı bir sunum yaptı.
 
Teknik Başkan Yardımcıları ve ilgili birim müdürlerinin de katıldığı toplantıda konuşan Başkan Dündar, Osmangazi’de gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm projelerinde TOKİ’nin olmayacağını söyledi. Osmangazi’nin, Bursa’da yaşamın merkezi olduğunu, burada gerçekleştirilecek dönüşümün de Bursa’nın dönüşümü anlamına geldiğini söyleyen Dündar, “Bugüne kadar belediyeler hep vatandaşın ardından gitmiş. Vatandaşlar konut yapmış, belediye hizmeti götürmüş. Bunu değiştirelim dedik ve bir çalışma başlattık. Şehircilik akademisini kurduk. Akademi olarak Kentsel Dönüşüm Master Plan çalışması gerçekleştirdik. Osmangazi’nin zemin, konut ve sosyal doku analizlerini tamamladık. 40 bin aileyle görüştük. Osmangazi’nin fotoğrafını çektik” dedi.
 
SOĞANLI MİHENK TAŞI OLACAK
 
Ortaya çıkan veriler doğrultusunda, Osmangazi’nin 10 farklı bölgesinde kentsel dönüşüm proje çalışması gerçekleştirdiklerini ifade eden Başkan Dündar, “Bunlardan Soğanlı Kentsel Dönüşüm projesi, sadece Osmangazi değil, Bursa’nın dönüşümüne öncülük edecek bir proje. Özel sektör eliyle gerçekleştireceğimiz bu proje, Kent Meydanı projemiz ile bütünleştiğinde, Demiryolu altı dediğimiz bölgede Kentsel Dönüşümü tetikleyecek, baskı oluşturacak bir proje. Soğanlı Kentsel Dönüşüm projesi bu işin mihenk taşı” diye konuştu.
 
VATANDAŞIMIZ ÇELİŞKİ İÇERİSİNDE
 
Osmangazi’de daha önce yapılan Doğanbey, Hamitler, Yunuseli projelerinin kentsel dönüşümü tetiklemediğine dikkat çeken Başkan Dündar, “Soğanlı projesi, bu yönüyle de bir ilk olacak. Buradan başlayacak olan dönüşüm, kent merkezine doğru baskı yapacak ve Bursa’nın dönüşümüne öncülük edecek. Ancak, bu projede de, daha önceki uygulamalardan kaynaklanan bir takım sıkıntılar yaşıyoruz. İnsanımız bir çelişki içerisinde. Bir yandan yoğunluk ve yüksek yapı istemiyor, yeşil alanı, sosyal donatı alanları bol olsun diyor, diğer taraftan hurdaya çıkmış otomobiline, sıfır kilometre lüks otomobil istiyor. Herkes, yerinin karşılığında birebir daire peşinde. Bu düşüncenin değişmesi gerekiyor. Dönüşümün önce zihinlerde gerçekleşmesi son derece önemli” dedi.
 
Kentsel Dönüşüm çalışmaları ile ilgili sektör temsilcilerine bir de teklifte bulunan Başkan Mustafa Dündar, “İçerisinde üniversiteden hocaların ve sizden temsilcilerin yer alacağı bir ekip oluşturalım. Bir yol haritası belirleyelim. Birlikte çalışalım istiyoruz. Bizlere düşen neyse gereğini yapmaya hazırız. Örneğin ana arterleri açmak bizim işimiz, biz bunu zaten yapıyoruz. Yunuseli, Hamitler mahallelerimizde 40 metrelik bulvar açıyoruz. Bizler, ana arterleri açalım, sizlerle birlikte bu dönüşümü gerçekleştirelim istiyoruz” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X