Osmangazi’de kasaplara sıkı denetim

Osmangazi Belediyesi Zabıta, Sağlık ve Ruhsat İşleri Müdürlüğü ekipleri, kaçak hayvan eti satışı ile ilgili çıkan ve vatandaşı tedirgin eden haberlerin ardından, et ve et ürünleri satan işletmelere yönelik denetimlerini sıklaştırdı.

Osmangazi’de kasaplara sıkı denetim

Yetkililer, ilçedeki ruhsatlı 177 kasap ile et ürünü satan işletmelere yönelik yapılan denetimlerde, gıda sağlığı, hijyen ve kaçak et satışına yönelik herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadığını söyledi. 

Son günlerde Bursa kamuoyunda yer alan ve vatandaşları tedirgin eden, kaçak et satışı haberlerinin ardından harekete geçen Osmangazi Belediyesi, ilçedeki kasaplara yönelik denetimlerini sıklaştırdı. Zabıta, sağlık ve ruhsat işleri müdürlüğü personelinden oluşan ekipler, kasapların yanı sıra et ürünü satan lokanta ve benzeri işyerlerini ruhsat, et ve et ürünleri, gıda sağlığı ve hijyen yönünden sıkı bir denetime tabi tutarken, yapılan denetimlerde kaçak ve insan sağlığını tehdit edecek ürün satışına rastlamadı.

OSMANGAZİ’DE 117 KASAP DENETİMDEN GEÇTİ

Yapılan denetimlerle ilgili bilgi veren Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Albayrak, “Osmangazi Belediyesi olarak, son günlerde basında yer alan kaçak hayvan eti satışı haberlerinin ardından, yıl içerisinde rutin olarak gerçekleştirdiğimiz denetimlerimizi sıklaştırdık. Özellikle vatandaşlarımızı tedirgin eden kaçak et satışı konusunda, başta kasaplar olmak üzere diğer et ürünü satan lokanta ve benzeri işletmeleri ruhsat, gıda sağlığı ve hijyen yönünden sıkı bir denetimden geçirdik. Yapılan denetimlerde, Osmangazi’de ruhsatlı 177 kasapta herhangi bir olumsuzluğa rastlamadık” dedi.

Belediye ekiplerinin, Osmangazi sınırları içerisinde başta gıda olmak üzere, tüm sektörlere yönelik yıllık ortalama 15 bin denetim gerçekleştirdiğini ifade eden Albayrak, “Osmangazi’de ruhsatlı ve denetim yapılan işyerlerinde herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Tüm bu denetimlere rağmen, Osmangazi’de yaşayan vatandaşlarımız, şüphelendikleri veya en ufak bir tereddüt duydukları işletme hakkında, belediyemizin 444 16 01 numaralı telefonunu arayarak şikayetlerini iletebilirler. Ekiplerimiz derhal gereğini yapacaktır” diye konuştu.

Denetim yapılan işletmecilerden Engin Alkan ve Sami Sönmez, yerinde bir uygulama olduğunu belirterek denetim ekiplerine teşekkür etti. Kasap Engin Alkan, “Son günlerde çıkan at eti haberlerinin ardından satışlarımız neredeyse yüzde 50 azaldı diyebilirim. Halkımız, haberlerden sonra tedirgin oldu. Bunu kırmak için bu denetimler mutlaka yapılmalı. Belediyemizin yaptığı denetimler bizim için de çok yararlı. Bu sayede içimizdeki çürük elmalarda ayrılmış olur” açıklamasını yaptı.

“YANLIŞ YAPAN CEZALANDIRILSIN”

Kasaplığın baba mesleği olduğunu söyleyen 30 yıllık işletmeci Sami Sönmez ise, “Çıkan haberlerden sonra birçok arkadaşımız işlerinin durduğunu söyledi. Yanlış yapanlar cezalandırılsın. Bu denetimlerin daha sık yapılmasını istiyoruz. Vatandaşımızdan da, mahallelerinde bildikleri güvendikleri kasaplardan alışverişlerini yapmalarını istiyorum” şeklinde konuştu.

Denetimlerin yapıldığı işyerine alışveriş için gelen vatandaşlarda, belediyenin yaptığı denetimlerin, kendilerini sevindirdiğini belirterek, yetkililere teşekkür etti.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X