‘Osteopetrozis’ hastalarına kök hücre nakli

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Bilim Dalı, genellikle akraba evliliklerinin sık olduğu toplumlarda görülen “osteopetrozis” hastalığını kök hücre nakliyle tedavi etti.

‘Osteopetrozis’ hastalarına kök hücre nakli

UÜ Çocuk Hematoloji Bilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Adalet Meral Güneş ve Prof. Dr. Birol Baytan, 3 aylık bebeğe babasından kök hücre nakli yaptı. Çocuk Hematoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Adalet Meral Güneş, ‘osteopetrozis’in irsi bir hastalık ve akraba evliliklerinin sık olduğu ülkelerde daha çok görüldüğünü, bu yüzden hastalığın tedavisinin büyük önem taşıdığını söyledi.

Prof. Dr. Birol Baytan da hastalıkla ilgili bilgi verdi. Kemiklerin şekillenmesinin yetersiz olmasına bağlı olarak çok sert kemiklerin ortaya çıktığını, bu yüzden kemik iliğine yer kalmadığını ve kan hücrelerinin giderek azaldığını anlatan Prof. Dr. Birol Baytan, “Hastalık en ağır formuyla bebeklik döneminde ortaya çıkar. Hızlı ilerler ve tedavi edilmezse önce sağırlık ve körlük gibi komplikasyonlar çıkar, erken tedavi edilmezse ölümle sonuçlanır. Hastalığın günümüzde bilinen tek kesin tedavisi ise erken dönemde doku grubu uygun vericiden yapılan kök hücre naklidir. Biz de 3 aylık bebeğe babasından kök hücre nakli yaparak hastalığı tedaviyi etmeyi başardık” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X