Otomotiv liderliğini korudu

Otomotiv endüstrisi ihracatı martta yüzde 16 artışla 2 milyar 47 milyon dolar oldu. OİB Başkanı Orhan Sabuncu, “Yılsonu hedefimiz olan 23 milyar dolara adım adım yaklaşıyoruz. Türkiye olarak üretimde rekabetçi olma avantajını ele geçirmemiz gerekiyor” de

Otomotiv liderliğini korudu

Türkiye ihracatının lokomotif sektörü otomotiv endüstrisi, liderliğini sürdürdüğü mart ayında genel ihracat artışını katlamaya devam ediyor. 

Türkiye ihracatının yüzde 2,6 artış ile 11 milyar 466 milyon dolar olduğu mart ayında, otomotiv endüstrisi yüzde 16 artışla 2 milyar 47 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. 

Ocak-mart döneminde yüzde 6,6 artışla 5 milyar 544 milyon dolar ihracata imza atan sektör, yılın ilk çeyreğinde Türkiye ihracatındaki liderliğini de korudu. Endüstrinin Mayıs 2014’ten bu yana aylık bazda en yüksek ihracat rakamına ulaştığına vurgu yapan Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, Türkiye ihracatından da yüzde 18 pay aldıklarını söyledi. 

Mart ayında mal grupları bazında genelde çift haneli artışlar yaşandığını belirten Sabuncu, “Artış özellikle ticari araçlarda yüzde 37 gibi yüksek seviyelere ulaştı. En büyük pazarımız Almanya’ya yönelik ihracat başarısında yan sanayi, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ve çekiciler ihracat artışının yüzde 100’e varan oranlara ulaşması etkili oldu” dedi.

KALİTE ÖN PLANDA

Mart ayında sürdürdükleri başarılı performans ile yılsonu hedefi olan 23 milyar dolara adım adım yaklaştıklarını vurgulayan Sabuncu, “Hedefimize ulaşmak için ayrıca üretimde rekabetçi olma avantajını ele geçirmemiz gerekiyor. Bunun için de Türkiye olarak 4. Endüstri Devrimi olarak nitelendirilen Sanayi 4.0 dönüşümünün uygulayıcı, öncü ülkeleri arasında yer almalıyız” diye konuştu. Sabuncu, otomotiv üretiminde kalite ve maliyet unsurlarının diğer sektörlere nazaran daha ön planda olduğunun altını çizdi.

İHRACATTA % 37 ARTIŞ

Mart ayı verilerine göre, ürün grubu bazında ihracatta yüzde 37’yi bulan artışlar yaşandı. Endüstri ihracatından yüzde 40 pay alan otomotiv yan sanayi, yüzde 15 artışla 813 milyon dolar ihracata imza attı. Yüzde 31 paya sahip binek otomobiller ise yüzde 3 artışla 634 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Yüzde 21,5 payı bulunan eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı yüzde 37 gibi yüksek bir artışla 443 milyon dolar, yüzde 6 paya sahip otobüs-minibüs-midibüs ihracatı da yüzde 18 artarak 125 milyon dolar oldu.

ALMANYA YİNE İLK SIRADA

Türkiye otomotiv endüstrisinin en büyük pazarı olan Almanya’ya artış, şubat ayının ardından martta da sürdü. Almanya’ya ihracat yüzde 13 artışla 340 milyon dolar olurken, ikinci sıradaki İtalya’ya yüzde 31 artışla 218 milyon dolar, üçüncü büyük pazar Birleşik Krallık’a yüzde 2 azalışla yine 218 milyon dolar olarak gerçekleşti. Otomotiv endüstrisi ihracatından yüzde 79 pay alan AB pazarına yönelik ihracat mart ayında yüzde 18 artışla 1 milyar 614 milyon dolar oldu. Sektörün ikinci en büyük pazarı Orta Doğu ülkelerine ihracat artış oranı yüzde 12, Amerika ülkelerine yüzde 5 olarak gerçekleşirken, Afrika ülkelerinde yüzde 6 düşüş yaşandı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X