Otomotiv Test Merkezi’nde işler karıştı

Kamulaştırmada yaşanan sıkıntı üzerine TSE, Otomotiv Test Merkezi’ni Yenişehir’de kurmaktan vazgeçti. AK Parti Milletvekili Öztürk, yeni adresin Karacabey’deki TİGEM arazisi olduğunu söyledi.

Otomotiv Test Merkezi’nde işler karıştı
HABERİ PAYLAŞ

Bursa ve otomotiv sektörü için önemli bir yatırım olan Otomotiv Test Merkezi’nde sorun çıktı. CHP Bursa Milletvekili ve Tarım, Orman Köyişleri Komisyonu Üyesi İlhan Demiröz, Türk Standartları Enstitüsü’nün (TSE) Yenişehir’de yapmayı planladığı ‘Oto Test Merkezi’nden vazgeçtiğini bildirdi. Yenişehir Karaköy’de 937 dönüm ve Karacaali’de bin 366 dönümlük meralara kurulması planlanan Oto Test Merkezi projesine kamuoyunda büyük tepki olduğunu ileri süren Demiröz, TSE’nin iptal kararıyla hem köylülerin, hem de Bursa kamuoyunun rahat bir nefes aldığını savundu.

BAKAN EKER AÇIKLADI

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in, kendisinin yazılı soru önergesine verdiği cevapta projeden vazgeçildiğini açıkladığını dile getiren Demiröz, Eker’in şunları aktardığını söyledi: 

”TSE 22 Eylül 2014 tarihinde adı geçen bölgeye yapılması planlanan yatırımdan vazgeçtiğini bildirmiştir. Konu, İl Mera Komisyonu’nun 25 Eylül 2014 tarihli toplantısında görüşülmüş olup, adı geçen parsellerin mera özel siciline yeniden kaydedilmesine karar verilmiştir. Bahse konu mera alanı için Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığınca 18 Eylül 2014 tarihinde uygulama imar planında kaldığından tahsis maksadı değişikliği talep edilmiş, konu İl Mera Komisyonu tarafından değerlendirme aşamasındadır. Ayrıca mahalle muhtarı, belediyenin mera üzerinde çalışma yaptığını bildirmiş olup, İl Müdürlüğümüz tarafından 15 Ekim 2014 tarihinde müdahale edilerek çalışmalar durdurulmuştur.”

ÖZTÜRK’TEN TİGEM ÖNERİSİ

TSE’nin Yenişehir’e yapmayı planladığı ‘Oto Test Merkezi’nden vazgeçmesini değerlendiren AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk de, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (TİGEM) arazisinin bu proje için gayet uygun olduğunu, Bursa’nın böyle bir yatırımı hak ettiğini söyledi.

ÜÇ BÖLGEDEN BİRİNE YAPILACAK

Bursa’da araştırılan 4 bölgeden birine Otomotiv Test Merkezi’nin yapılacağını ifade eden Öztürk, şöyle devam etti: “Bu 4 yerden biri Yenişehir’deki alandı. Ama kamulaştırma esnasında bir sıkıntı yaşanmış ve TSE, merkezi buraya yapmaktan vazgeçmiş. Şu anda geriye kalan 3 alan araştırılıyor. Girişimleri hızlandırıyoruz. TİGEM’in arazisi bu proje için gayet uygun ve hazır bir durumda bekliyor. Çünkü TİGEM’de aşırı kireçli tarım yapılamayan araziler bulunuyor.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X